Trwa ładowanie...

Tak leczyła katar u 5-latka. Farmaceuta oniemiał, gdy to usłyszał

Avatar placeholder
07.04.2023 11:56
Przez 5 miesięcy regularnie podawała dziecku krople na katar. Farmaceuta oniemiał, gdy to usłyszał
Przez 5 miesięcy regularnie podawała dziecku krople na katar. Farmaceuta oniemiał, gdy to usłyszał (East News)

Katar u dzieci to dolegliwość dość powszechna, a przyczyn może być cała masa - od przeziębień szalejących w przedszkolu przez alergie i na przeroście migdałków kończąc. Rodzice wspomagają pociechy na wiele sposobów i czasem zdarza im się przesadzić.

spis treści

1. Nadużywanie leków u dzieci

W przypadku małych dzieci należy pamiętać, że wiele spraw dotyczących zdrowia najmłodszych powinniśmy konsultować z pediatrą. Specyfików z apteki nigdy nie należy nadużywać, bez względu na zapewnienia o bezpieczeństwie.

O osobliwej i niebezpiecznej sytuacji na Twitterze opowiedział Łukasz Pietrzak. Do farmaceuty zgłosiła się mama 5-letniego chłopca, która skarżyła się, że krople do nosa z oksymetazoliną nie pomagają na katar u dziecka.

2. Krople na katar

Specjalista zapytał od jakiego czasu chłopcu podawany jest lek, a kobieta stwierdziła, że właściwie podaje je dziecku regularnie od listopada. Oksymetazoliny nawet u dorosłych nie powinno się stosować dłużej niż 7 dni.

Oksymetazolina to składnik wielu leków na katar. Powoduje zwężenie naczyń krwionośnych i pomaga zmniejszyć stan zapalny błony śluzowej nosa. Nadmierne stosowanie prowadzi do zmniejszonej skuteczności, jak ma to miejsce w przypadku wielu innych leków.

Podawanie leków dzieciom należy skonsultować ze specjalistą
Podawanie leków dzieciom należy skonsultować ze specjalistą (GettyImages)

To również ważne przypomnienie, by wszelkiego rodzaju leki i środku zakupione w aptece stosować zgodnie z ich przeznaczaniem. Należy zapoznać się z ulotką, a w razie wątpliwości zawsze można zasięgnąć rady farmaceuty.

3. Polekowy nieżyt nosa

Jak wyjaśnia farmaceuta, matka 5-latka najprawdopodobniej doprowadziła do polekowego nieżytu nosa u chłopca. Przed stosowaniem leków naprawdę warto zapoznać się z ulotką, szczególnie jeśli podajemy je dzieciom.

Łukasz Pietrzak w komentarzu wyjaśnił także, jakie działania należy podjąć w takiej sytuacji. Oczywiście najpierw należy odstawić krople. Nadchodzące dni prawdopodobnie będą niekomfortowe, a higienę nosa najlepiej przeprowadzać przy użyciu wody morskiej.

Warto w tym czasie wspomagać się także inhalacjami, przydadzą się również środki na regenerację błony śluzowej nosa. Warto także skonsultować stan z lekarzem, bo w skrajnych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurgiczna.

Apteka
Apteka (East News)

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze