Jakie leki na przeziębienie warto mieć pod ręką?
Przeziębienie pojawia się nagle. Nigdy nie jesteśmy na nie przygotowani. Zaczynamy kichać, kasłać i pojawia się drapanie w gardle. Działając od razu, możemy zwalczyć pierwsze objawy przeziębienia, zanim zamienią się w poważniejszą infekcję bakteryjną. Co warto mieć w domowej apteczce na przeziębienie?
Kiedy pojawiają się pierwsze objawy przeziębienia, nie należy ich bagatelizować. Nieleczona infekcja wirusowa może zmienić się w poważniejszą infekcję bakteryjną, a na nią może już być potrzebny antybiotyk. Co zatem warto mieć pod ręką, gdy dopada nas przeziębienie?
1. Domowa apteczka
W domowej apteczce na pierwsze objawy przeziębienia nie powinno zabraknąć leków przeciwzapalnych, przeciwgorączkowych i przeciwbólowych. Lekiem przeciwzapalnym jest ibuprofen. Należy jednak pamiętać, że nie powinny zażywać go osoby, które mają problem z przewodem pokarmowym. Dla osób z wrażliwym żołądkiem lub z chorobą wrzodową lepszy będzie paracetamol.
Leki przeciwko przeziębieniu i grypie to druga pozycja w naszej domowej apteczce. Działają przeciwbólowo i przeciwgorączkowo dzięki zawartemu paracetamolowi lub kwasowi acetylosalicylowemu oraz pseudoefedrynie, a także składnikom przeciwkaszlowym i antyhistaminowym. Warto jednak pamiętać, że wybierając jeden lek złożony, nie stosujemy wówczas innych leków o podobnym działaniu – zarówno w saszetkach, jak i w tabletkach. Należy również zrezygnować z leków zawierających pseudoefedrynę lub fenylefrynę, gdy mamy wysokie ciśnienie lub problemy z układem krążenia.
Na drapanie w gardle i ból gardła pomocne mogą się okazać tabletki do ssania. Na kaszel natomiast dobrze mieć pod ręką syrop przeciwkaszlowy. Na bóle mięśni lub ścięgien pomogą maści rozgrzewające z olejkiem eukaliptusowym lub maść kamforowa. Sprawdzą się również przy katarze, gdyż udrażniają nos. Przy przeziębieniu katar jest jednym z pierwszych objawów, że w naszym organizmie zaczynają pojawiać się wirusy. Krople do nosa oraz olejki do inhalacji z eukaliptusem lub mentolem mogą w tym przypadku okazać się nieocenione.
2. Domowe sposoby na przeziębienie
Na przeziębienie pomocne mogą się również okazać domowe sposoby, które stosowały już nasze babcie. Są nimi: syrop z cebuli, miód z mlekiem, cytryna, czosnek, imbir, sok malinowy czy też sok z aronii. Działają bakteriobójczo i wzmacniają organizm, aby miał siłę walczyć z zarazkami.
Musisz to wiedzieć
Pamiętajmy także, że leki, które powinniśmy mieć pod ręką w domowej apteczce, warto uzupełniać i sprawdzać ich datę ważności. Przeterminowane można oddać do specjalnych pojemników, na przykład w aptece.