Trwa ładowanie...

To pierwszy taki poród w Polsce. Pani Patrycja przygotowywała się 3 lata

 Maria Krasicka
12.12.2022 15:55
Po przeszczepie płuc urodziła dziecko. Pierwszy taki poród w Polsce
Po przeszczepie płuc urodziła dziecko. Pierwszy taki poród w Polsce (GettyImages / WUM)

W Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego doszło do niezwykłego porodu. Pani Patrycja urodziła bowiem córeczkę po przeszczepie płuc. To pierwszy taki poród w Polsce.

Urodziła po przeszczepie płuc
Urodziła po przeszczepie płuc (wum.gov.pl)

1. Ciąża po przeszczepie

W czerwcu 2019 roku pani Patrycja przeszła transplantację płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca. Operacja była konieczna ze względu na całkowitą niewydolność oddechową spowodowaną mukowiscydozą.

Szczęśliwie przeszczep się przyjął, a młoda kobieta postanowiła zrealizować swoje marzenie o byciu mamą. Niestety, ciąża po transplantacji jest bardzo ryzykowna i mogą się pojawić liczne powikłania jak np.: stan przedrzucawkowy, poronienie, czy wady wrodzone płodu. Dlatego też pani Patrycja musiała się dobrze przygotować. Po licznych konsultacjach z lekarzami udało jej się zajść w ciążę trzy lata później.

Zobacz film: "Kontrowersyjny trend na porodówkach"

- Ciąża powinna być zaplanowana i przeprowadzona przy ścisłej współpracy pacjentki, zespołu transplantacyjnego i specjalistycznego multidyscyplinarnego zespołu medycznego. Tak też było w tym przypadku - przekazał prof. dr hab. Artur Ludwin, kierownik I Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

- To były długie godziny rozmów. Widziałem jej wielką determinację i stale nadzorowałem wyniki. Pani Patrycja pochodzi z województwa mazowieckiego, a zatem dla niej, logistycznie optymalny był poród w cieszącym się ogromnym prestiżem Uniwersyteckim Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego - dodał dr hab. n. med. Marek Ochman, koordynator Oddziału Transplantacji Płuc z Pododdziałem Mukowiscydozy, Pododdziałem Chirurgii Klatki Piersiowej i Pododdziałem Chorób Płuc w Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

2. Problemy okołoporodowe

By jak najbardziej zminimalizować ryzyko powikłań okołoporodowych, lekarze zdecydowali się na cesarskie cięcie. Jak zaznacza prof. Ludwin, zespół był przygotowany na wszystkie możliwe scenariusze, łącznie z podłączeniem pacjentki do ECMO.

Jednak nie wszystko dało się przewidzieć. Mimo ustalonego wcześniej terminu porodu pani Patrycji odeszły wody w 37. tygodniu ciąży. Wtedy sytuacja diametralnie się zmieniła. Ze względu na zaburzenia pracy serca płodu konieczne było jak najszybsze wydobycie dziecka.

- To była naprawdę szybka zespołowa akcja – relacjonuje prof. Ludwin.

Mała Pola wymagała wsparcia dodatnim ciśnieniem oddechowym. Szczęśliwie już po pierwszej dobie życia nie było ono konieczne. Specjaliści zaznaczają, że jest to pierwszy taki poród w Polsce. Dodają, że to wszystko zasługa zarówno współpracy zespołów ze Śląskiego Centrum Chorób Serca i Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz silnego pragnienia i odwagi pani Patrycji.

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze