Trwa ładowanie...

To się zdarza raz na 500 milionów. U ginekologa przeżyła szok

Niektóre wady wrodzone mogą pozostać niezauważone przez bardzo długi czas. Tak też było w przypadku młodej mamy, która dopiero podczas drugiej ciąży dowiedziała się, że ma macicę w kształcie serca. Urodzenie bliźniąt z tym stanem zdarza się raz na 500 milionów.

Macica w kształcie serca Karen
Macica w kształcie serca Karen (Facebook)

1. Macica w kształcie serca

25-letnia Karen Troy z Massachusetts w USA jest mamą trójki dzieci: sześciolatka i rocznych bliźniaków. Jak wspomina, wiadomość o ciąży mnogiej była dla niej podwójnym zaskoczeniem, ponieważ, mimo że już wcześniej rodziła, dopiero wtedy okazało się, że ma macicę w kształcie serca

Jest to rzadka wada rozwojowa, która dotyka tylko trzech procent kobiet. Może powodować m.in.: uciążliwe bóle brzucha, nieregularne krwawienia, problemy z płodnością i utrzymaniem ciąży, a także występowanie wad u płodów. Dlatego też rzadko zdarza się, by kobieta z macicą dwurożną mogła utrzymać ciążę mnogą - szansa wynosi tylko jeden na 500 milionów.

Zobacz film: "Pierwsze takie dziecko na świecie. Urodziła po przeszczepie macicy"

- Bardziej martwiłam się tym, czy urodzę dwójkę dzieci niż posiadaniem macicy w kształcie serca - przyznaje Karen. - Chciałam mieć pewność, że wszystko z nimi w porządku - dodaje.

2. Komplikacje porodowe

Ciąża Karen przebiegała książkowo. Młoda mama nie odczuwała żadnych niepokojących objawów i cieszyła się, że wkrótce powita na świecie dwójkę dzieci. Niestety wszystko zmieniło się w 34. tygodniu ciąży.

Wtedy też okazało się, że Karen ma zdecydowanie za wysokie ciśnienie, co świadczyło o wystąpieniu stanu przedrzucawkowego. Konieczne było więc jak najszybsze zakończenie ciąży, by uratować całą trójkę.

Karen urodziła zdrowe bliźniaki
Karen urodziła zdrowe bliźniaki (Facebook)

Wkrótce na świecie pojawiły się wyczekane bliźniaki - Ryan i Raelynn, które spędziły kolejny miesiąc w szpitalu Umass Memorial. Od tamtej pory minęło już 16 miesięcy i mimo pewnych opóźnień motorycznych wynikających z przedwczesnych narodzin, nic im nie dolega. Jak zaznacza młoda mama, widać już, że dzieci są od siebie kompletnie różne.

- Cieszę się, że są zdrowe i mają się dobrze - podsumowała.

Ryan i Raelynn mają już 16 miesięcy
Ryan i Raelynn mają już 16 miesięcy (Facebook)

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.