Trwa ładowanie...

To się zdarza raz na 500 milionów. U ginekologa przeżyła szok

 Maria Krasicka
09.01.2023 11:52
To się zdarza raz na 500 milionów. Mama z macicą w kształcie serca urodziła bliźniaki
To się zdarza raz na 500 milionów. Mama z macicą w kształcie serca urodziła bliźniaki (Facebook)

Niektóre wady wrodzone mogą pozostać niezauważone przez bardzo długi czas. Tak też było w przypadku młodej mamy, która dopiero podczas drugiej ciąży dowiedziała się, że ma macicę w kształcie serca. Urodzenie bliźniąt z tym stanem zdarza się raz na 500 milionów.

Macica w kształcie serca Karen
Macica w kształcie serca Karen (Facebook)

1. Macica w kształcie serca

25-letnia Karen Troy z Massachusetts w USA jest mamą trójki dzieci: sześciolatka i rocznych bliźniaków. Jak wspomina, wiadomość o ciąży mnogiej była dla niej podwójnym zaskoczeniem, ponieważ, mimo że już wcześniej rodziła, dopiero wtedy okazało się, że ma macicę w kształcie serca

Jest to rzadka wada rozwojowa, która dotyka tylko trzech procent kobiet. Może powodować m.in.: uciążliwe bóle brzucha, nieregularne krwawienia, problemy z płodnością i utrzymaniem ciąży, a także występowanie wad u płodów. Dlatego też rzadko zdarza się, by kobieta z macicą dwurożną mogła utrzymać ciążę mnogą - szansa wynosi tylko jeden na 500 milionów.

Zobacz film: "Pierwsze takie dziecko na świecie. Urodziła po przeszczepie macicy"

- Bardziej martwiłam się tym, czy urodzę dwójkę dzieci niż posiadaniem macicy w kształcie serca - przyznaje Karen. - Chciałam mieć pewność, że wszystko z nimi w porządku - dodaje.

2. Komplikacje porodowe

Ciąża Karen przebiegała książkowo. Młoda mama nie odczuwała żadnych niepokojących objawów i cieszyła się, że wkrótce powita na świecie dwójkę dzieci. Niestety wszystko zmieniło się w 34. tygodniu ciąży.

Wtedy też okazało się, że Karen ma zdecydowanie za wysokie ciśnienie, co świadczyło o wystąpieniu stanu przedrzucawkowego. Konieczne było więc jak najszybsze zakończenie ciąży, by uratować całą trójkę.

Karen urodziła zdrowe bliźniaki
Karen urodziła zdrowe bliźniaki (Facebook)

Wkrótce na świecie pojawiły się wyczekane bliźniaki - Ryan i Raelynn, które spędziły kolejny miesiąc w szpitalu Umass Memorial. Od tamtej pory minęło już 16 miesięcy i mimo pewnych opóźnień motorycznych wynikających z przedwczesnych narodzin, nic im nie dolega. Jak zaznacza młoda mama, widać już, że dzieci są od siebie kompletnie różne.

- Cieszę się, że są zdrowe i mają się dobrze - podsumowała.

Ryan i Raelynn mają już 16 miesięcy
Ryan i Raelynn mają już 16 miesięcy (Facebook)

Maria Krasicka, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze