Trwa ładowanie...

To ultra rzadka grupa krwi. "Złotą krew" mają tylko 43 osoby na świecie

Avatar placeholder
04.06.2023 10:19
Grupa krwi jest dziedziczna, ale mechanizm w przypadku "złotej krwi" jest nieco inny
Grupa krwi jest dziedziczna, ale mechanizm w przypadku "złotej krwi" jest nieco inny (East News)

Grupę krwi, podobnie jak wiele innych cech, dziedziczymy po rodzicach. W zależności od kombinacji, dziecko może mieć jednak inną grupę krwi, niż jego mama i tata. Warto znać grupę krwi dziecka, by w przyszłości uniknąć wielu problemów.

spis treści

1. Złota krew, cenna jak metal szlachetny

Na świecie istnieje cztery grupy krwi – A, B, AB i O. Każda z nich posiada też współczynnik Rh, który może być dodatni lub ujemny. Wszystko sprowadza się do obecności poszczególnych białek, które znajdują się w czerwonych krwinkach.

Istnieje także grupa krwi tak rzadka, że posiada ją mniej niż 50 osób na świecie. Nazywana jest złotą krwią. Jej kolor jest jednak dość zwyczajny, a porównanie jej do metalu szlachetnego wynika z tego, jak bardzo jest cenna.

Zobacz film: "Uważaj na szerszenie. Owady są bardzo groźne"

W złotej krwi nie znajduje się żaden z antygenów Rh, co oznacza, że nie jest ani ujemna, ani dodatnia. Osoby z tą grupą krwi nie mają mutacji w genach budujących białka. Jest to niezwykle rzadki fenomen, do tej pory zarejestrowano 43 osoby ze wskaźnikiem Rh-zero.

Złota krew jest uważana za uniwersalną, dla każdego, ale jest szczególnie cenna dla osób z rzadkimi grupami krwi w układzie Rh. Brak antygenów sprawia, że układ odpornościowy nie wywoła alarmującej odpowiedzi.

Warto znać grupę krwi członków najbliższej rodziny
Warto znać grupę krwi członków najbliższej rodziny (Pixabay)

2. Plusy i minusy posiadania wyjątkowo rzadkiej krwi

Po raz pierwszy złotą krew odkryto w 1961 roku u pewnej Australijki. Jak już wspominaliśmy, grupa krwi jest dziedziczna, a przyszli rodzice często sprawdzają zgodność swoich grup krwi, by wykryć potencjalny konflikt serologiczny.

W przypadku złotej krwi sprawy jednak wyglądają nieco inaczej. Przyczyną jest specyficzna mutacja w genie RHCE odziedziczona po każdym z rodziców, rzadkie zjawisko znane jako dziedziczenie autosomalne recesywne.

Prościej mówiąc, dana osoba dziedziczy dwie kopie zmutowanego genu, po jednej od każdego z rodziców. Choć bycie wyjątkowym może nieść ze sobą wiele zalet, jednak dla posiadaczy złotej krwi jest to ogromne obciążenie.

W razie problemów zdrowotnych bardzo trudno znaleźć dawcę dla pacjenta ze wskaźnikiem Rh-zero. Warto wiec znać grupę krwi członków rodziny, a w przypadku tych rzadkich, zaleca się ich oddawanie, by zabezpieczyć się na przyszłość.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze