To ultra rzadka grupa krwi. "Złotą krew" mają tylko 43 osoby na świecie
Grupę krwi, podobnie jak wiele innych cech, dziedziczymy po rodzicach. W zależności od kombinacji, dziecko może mieć jednak inną grupę krwi, niż jego mama i tata. Warto znać grupę krwi dziecka, by w przyszłości uniknąć wielu problemów.
1. Złota krew, cenna jak metal szlachetny
Na świecie istnieje cztery grupy krwi – A, B, AB i O. Każda z nich posiada też współczynnik Rh, który może być dodatni lub ujemny. Wszystko sprowadza się do obecności poszczególnych białek, które znajdują się w czerwonych krwinkach.
Istnieje także grupa krwi tak rzadka, że posiada ją mniej niż 50 osób na świecie. Nazywana jest złotą krwią. Jej kolor jest jednak dość zwyczajny, a porównanie jej do metalu szlachetnego wynika z tego, jak bardzo jest cenna.
W złotej krwi nie znajduje się żaden z antygenów Rh, co oznacza, że nie jest ani ujemna, ani dodatnia. Osoby z tą grupą krwi nie mają mutacji w genach budujących białka. Jest to niezwykle rzadki fenomen, do tej pory zarejestrowano 43 osoby ze wskaźnikiem Rh-zero.
Złota krew jest uważana za uniwersalną, dla każdego, ale jest szczególnie cenna dla osób z rzadkimi grupami krwi w układzie Rh. Brak antygenów sprawia, że układ odpornościowy nie wywoła alarmującej odpowiedzi.
2. Plusy i minusy posiadania wyjątkowo rzadkiej krwi
Po raz pierwszy złotą krew odkryto w 1961 roku u pewnej Australijki. Jak już wspominaliśmy, grupa krwi jest dziedziczna, a przyszli rodzice często sprawdzają zgodność swoich grup krwi, by wykryć potencjalny konflikt serologiczny.
W przypadku złotej krwi sprawy jednak wyglądają nieco inaczej. Przyczyną jest specyficzna mutacja w genie RHCE odziedziczona po każdym z rodziców, rzadkie zjawisko znane jako dziedziczenie autosomalne recesywne.
Prościej mówiąc, dana osoba dziedziczy dwie kopie zmutowanego genu, po jednej od każdego z rodziców. Choć bycie wyjątkowym może nieść ze sobą wiele zalet, jednak dla posiadaczy złotej krwi jest to ogromne obciążenie.
W razie problemów zdrowotnych bardzo trudno znaleźć dawcę dla pacjenta ze wskaźnikiem Rh-zero. Warto wiec znać grupę krwi członków rodziny, a w przypadku tych rzadkich, zaleca się ich oddawanie, by zabezpieczyć się na przyszłość.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl