Trwa ładowanie...

Tragiczna śmierć 2-latka. Ameba "zjadła mu mózg"

Avatar placeholder
24.07.2023 12:38
Tragiczna śmierć dwulatka. Ameba "zjadła mu mózg"
Tragiczna śmierć dwulatka. Ameba "zjadła mu mózg" (Facebook )

Dwulatek zmarł z powodu infekcji wywołanej przez Naegleria fowleri. Miał zakazić się podczas kąpieli w naturalnym gorącym źródle. Służby apelują o ostrożność i przypominają, że od 1962 roku zaledwie cztery na 157 osób zakażonych amebą "zjadającą mózg" przeżyły.

spis treści

1. Ameba "zjadła mu mózg"

O sprawie poinformowała stacja Sky News. Dwuletni Woodrow Bundy z Nevady (Stany Zjednoczone) zmarł w środę z powodu infekcji wywołanej przez Naegleria fowleri.

Informacje o śmierci chłopca przekazała jego matka - Briana.

Zobacz film: "Myślała, że dziecko ma ospę. Lekarze byli w szoku, gdy ją zobaczyli"

Ameba Naegleria fowleri bytuje w ciepłej wodzie. Wykrywa się ją w jeziorach, rzekach, kanałach, wodach geotermalnych, basenach czy nieoczyszczanych źródłach wody pitnej.

Dostaje się do ludzkiego organizmu razem z wodą zazwyczaj przez nos. W pierwszej kolejności niszczy nabłonek nosa i pochłania jego komórki. Drogą nerwu węchowego przedostaje się do mózgu, który zaczyna pożerać.

Naegleria fowleri wytwarza specjalne wypustki, za pomocą których dosłownie odrywa fragmenty komórek gospodarza. Następnie pochłania je i trawi. Skutkiem jest krwotoczna martwica mózgu, czyli choroba, która rozwija się w zawrotnym tempie mimo zastosowanej terapii. Szacuje się, że jej śmiertelność wynosi ok. 95 proc.

Pierwszymi objawami zakażenia amebą są:

  • gorączka,

  • bóle głowy,

  • sztywność karku,

  • nadwrażliwość na światło,

  • nudności,

  • wymioty,

  • drgawki.

2. "Walczył przez siedem dni"

Jak wynika z informacji przekazywanych przez stację Sky News, Woodrow miał zakazić się śmiercionośną amebą podczas kąpieli w naturalnym gorącym źródle.

"Woodrow walczył przez siedem dni. Jest moim bohaterem i zawsze będę wdzięczna Bogu za to, że dał mi najwspanialszego chłopca na ziemi i jestem wdzięczna, bo wiem, że pewnego dnia spotkam go w niebie" - napisała na Facebooku mama dwulatka.

Według amerykańskiego Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC) od 1962 roku jedynie cztery ze 157 osób zakażonych amebą w USA przeżyły.

Ryzyko zakażenia amebą jest największe w czasie upałów i zagraża szczególnie dzieciom i osobom z osłabioną odpornością, czyli np. seniorom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze