Trwa ładowanie...

Uczulenie na kosmetyki

Uczulenie na twarzy pojawia się po zastosowaniu nieodpowiedniego dla danej skóry preparatu. Kosmetyki są w powszechnym użyciu, gdyż służą zachowaniu czystości. Jednak część z nich zawiera silne substancje, które skutkują uczuleniem. Szacuje się, że alergia skórna dotyka 15 proc. osób.

Zobacz film: "Czego należy unikać w ciąży?"

spis treści

1. Przyczyny rozwoju alergii skórnej

Uczulenia skórne są zmianami, które są efektem zadziałania alergenu. W zależności od stopnia wrażliwości objawy u różnych osób mogą być mniej lub bardziej intensywne. Szczególnie narażonymi częściami ciała są: twarz, powieki, szyja. Natomiast najsilniej alergizującymi kosmetykami są:

  • kremy, balsamy,
  • perfumy,
  • farby do włosów,
  • preparaty do trwałej ondulacji.

Zobacz także:

2. Alergia na kosmetyki – najsilniejsze alergeny

Uczulenie na twarzy dość często jest spowodowane konserwantami dodawanymi do produktów kosmetycznych. Przed zakupem warto zapoznać się z etykietą i składem preparatu. Substancjami, które mogą wywołać alergią skórną są konserwanty:

  • formaldehyd,
  • substancje zapachowe,
  • alkohol lanolinowy,
  • balsam peruwiański,
  • cetylpyridinium Chloride,
  • chlorhexidine.

Alergię skórną mogą wywoływać również parabeny oraz lanolina.

Alergia na kosmetyki powoduje świąd i zaczerwienienie skóry
Alergia na kosmetyki powoduje świąd i zaczerwienienie skóry

3. Objawy uczulenia na twarzy

Jeśli preparat został zastosowany na twarzy, najczęściej zauważamy symptomy kontaktowego zapalenia skóry (zaczerwienienie, suchość, świąd skóry, a nawet pęcherze i łuszczenie).

4. Leczenie alergii skórnej

W łagodniej przebiegającym uczuleniu skórnym wystarczy zaprzestanie stosowania preparatu alergizującego. Poważniejsze objawy należy skonsultować z lekarzem. Przed zastosowaniem danego kosmetyku można przeprowadzić tzw. próbę alergiczną. Niewielką porcję produktu nakładamy na zetknięciu ucha i policzka i obserwujemy, czy nie dzieje się nic niepokojącego. W alergii na kosmetyki stosuje się immunoterapię swoistą. Polega ona na podawaniu szczepionek, w którym kolejne porcje zawierają zwiększone dawki alergenu. Efektem końcowym jest koniec uczulenia na konkretny składnik. Sam proces jest jednak długi, potrzeba nawet kilku lat. Niezbędne są m.in. kontrole u dermatologa i testy skórne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.