Trwa ładowanie...

Umierają już po wyjściu z wody. Te objawy zwiastują tzw. suche utonięcie

Avatar placeholder
22.05.2024 09:27
Lekarka przestrzega rodziców. "To mit"
Lekarka przestrzega rodziców. "To mit" (TikTok, Getty Images)

Zachłyśnięcia mogą zdarzyć się wszędzie: w morzu, na basenie, a nawet w wannie. Od kilku lat głośno jest także o tzw. "suchych utonięciach", które, według relacji rodziców, doprowadzają do śmierci dzieci w ciągu kilku lub kilkunastu godzin od zachłyśnięcia. O micie z nimi związanym mówi na jednym ze swoich filmów znana w sieci lekarka.

spis treści

1. "Suche utonięcie" i fake newsy

Dr Meghan Martin, pediatra pracująca na szpitalnym oddziale ratunkowym szpitala dziecięcego w St. Petersburgu na Florydzie, zamieściła na TikToku ciekawe wideo, w którym tłumaczy mit związany z tak zwanym "suchym utonięciem".

Jak podkreśla, temat zaistniał w 2017 roku.

Zobacz film: "Czym można zarazić się na basenie"

- Suche utonięcie nie jest prawdziwe. To mit, który rozpropagowały media w 2017 roku. Chodziło o czterolatka z Teksasu, który zmarł kilka dni po tym, jak bawił się w wodzie sięgającej mu dosłownie kolan. Nikt później nie prostował sytuacji, ale udowodniono, że maluch zmarł z powodu problemów kardiologicznych - wyjaśnia lekarka w nagraniu.

2. Zespół zanurzenia

Dr Martin podkreśla, że nie chodzi o to, że zjawisko nie występuje, tylko jest źle opisywane. "Suche utonięcie" zdarza się po czterech - pięciu godzinach od zachłyśnięcia, któremu od razu po tym zdarzeniu towarzyszą takie objawy jak: kaszel, dławienie się, odruch wymiotny, zmiana koloru skóry, trudności w oddychaniu. Problemy z oddychaniem mogą natomiast prowadzić do pobudzenia nerwu błędnego i zatrzymania akcji serca.

Zachłyśnięcie w takich przypadkach może doprowadzić więc do uszkodzenia nerwów i śmierci. Wspomniane symptomy wiążą się natomiast z tzw. zespołem zanurzenia. Jeśli nie wystąpią, nie ma mowy o tym, że do płuc została zassana woda.

@beachgem10 Dry drowning is a myth, but drowning is very real, and preventable! @Beachgem10 #drydrowning #pool #watersafety #kids #parents #emergency ♬ original sound - Beachgem10

Możemy się też spotkać z określeniem "utonięcie wtórne". Stan dziecka pogarsza się w ciągu doby od momentu, gdy do płuc dostała się woda.

- Zaczyna się od kaszlu, który się utrzymuje, przyspieszonego oddychania, które z czasem staje się coraz trudniejsze. Dziecko może wydawać się ospałe. Jeśli po szaleństwach w wodzie nagle zmienia zachowanie i chce iść spać, może to być spowodowane trudnościami z oddychaniem - mówi dr James Callahan z oddziału ratownictwa medycznego w Szpitalu Dziecięcym w Filadelfii w rozmowie z "Today".

Niezależnie od nazewnictwa, dzieci przebywające nad wodą wymagają stałego nadzoru. Czasem kilka sekund nieuwagi opiekuna może się skończyć dla malucha tragicznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze