Trwa ładowanie...

Coraz więcej zakażonych. Na Pomorzu reanimowano dziecko

Avatar placeholder
25.04.2024 09:08
Fala krztuśca w Europie. Polska też doczekała się wielkiego powrotu choroby
Fala krztuśca w Europie. Polska też doczekała się wielkiego powrotu choroby (East News, Getty Images)

Krztusiec przez wiele lat był uznawany za zapomnianą chorobę, jednak w ostatnim czasie coraz mocniej daje o sobie znać. W Polsce rośnie liczba przypadków, a prognozy wcale nie napawają optymizmem.

spis treści

1. Wielki powrót krztuśca

Jeszcze niedawno krztusiec nie sprawiał kłopotów w Polsce. Problem z chorobą mieli jednak nasi sąsiedzi. W Czechach tylko w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku odnotowano prawie 8 tys. przypadków.

Koklusz - inna nazwa krztuśca - stanowi też problem w Bułgarii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Danii i Belgii. Europejskim ogniskiem choroby pozostaje jednak Chorwacja. W Polsce zgłaszanych jest coraz więcej przypadków.

Ze względu na szczepienia, krztusiec przed długi czas pozostawał zapomniany. Jednak im więcej osób rezygnuje z immunizacji, tym bardziej ryzyko wzrasta. Najbardziej jednak niepokoi fakt, że pojawiają się też przypadki śmiertelne.

Zobacz film: "Zrezygnowała ze szczepienia dziecka"

Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego podaje, że w ubiegłym roku nie zaszczepiono 87344 dzieci. Z kolei choćby w 2012 roku odmów było zaledwie 5340. Niepokojące zjawisko otwiera drogę epidemii.

2. Sytuacja epidemiologiczna w Polsce

Sytuacja w Polsce też nie napawa optymizmem. W tym roku w pojedynczych województwach odnotowano więcej przypadków niż w całej Polsce w ubiegłym roku. Zgodnie z danymi inspekcji sanitarnych na Śląsku do tej pory zgłoszono 79 przypadków.

Z kolei na Pomorzu tylko w pierwszej połowie kwietnia zachorowało 33 osoby, a od początku roku w tym regionie zgłoszono 68 przypadków. Coraz więcej zachorowań odnotowuje się w Krakowie, Poznaniu i we Wrocławiu.

Jak podaje TVN, na Pomorzu nie nie brakuje ciężkich przypadków. Niedawno do szpitala w Gdańsku przywieziono dziecko, które musiało być reanimowane.

- To straszna choroba, na którą można umrzeć - mówi dla TVN prof. Leszek Szenborn, kierownik Katedry i Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Lekarze jednogłośnie jednak twierdzą, że cała masa przypadków nie została zdiagnozowana lub zgłoszona, więc rzeczywista liczba chorych może być znacznie większa. Co do sposobu zapobiegania chorobie również nie mają wątpliwości.

Najskuteczniejszą ochroną przed krztuścem są szczepienia. Immunizacji powinni podawać się także dorośli, dawka przypominająca przypada co ok. 10 lat w zależności od przyjętego preparatu.

3. Objawy kokluszu

Krztusiec to bardzo zakaźna choroba, która może mieć ostry przebieg. Wywoływana jest przez pałeczkę krztuśca Bortedella pertussis, a do zakażenia dochodzi drogą kropelkową. Początkowe objawy przypominają przeziębienie.

Z czasem jednak pojawia się długotrwały i uciążliwy kaszel, gorączka i trudności z oddychaniem. Kaszel może być tak silny, że dochodzi do wymiotów lub bezdechu. W ostrym przebiegu choroby wymagana jest hospitalizacja.

- Ludzie się duszą, odkrztuszają wydzieliny, pieją, bo to jest kaszel przy zamkniętej głośni, z trudnością nabrania powietrza, co z kolei powoduje bardzo wiele powikłań - mówi prof. Szenborn.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze