Trwa ładowanie...

Upadł popularny mit. Myślą, że są bezpłodne, a co 5. zachodzi w ciążę

Avatar placeholder
27.06.2023 21:16
Naturalna ciąża po in vitro nie jest niczym wyjątkowym. "Zaprzecza to dość rozpowszechnionemu poglądowi"
Naturalna ciąża po in vitro nie jest niczym wyjątkowym. "Zaprzecza to dość rozpowszechnionemu poglądowi" (Getty Images)

Badania przeprowadzone przez brytyjskich naukowców dowiodły, że naturalne zapłodnienie po zabiegu in vitro nie jest niczym niezwykłym. Dlaczego tak się dzieje, że kobiety niemogące dotąd doczekać się dziecka w sposób naturalny, nagle zachodzą w ciążę?

spis treści

1. Naturalna ciąża po in vitro

Dr Annette Thwaites z University of College London razem ze swoim zespołem przeanalizowali 11 międzynarodowych badań, w których wzięło udział pięć tysięcy kobiet po in vitro. Okazało się, że co piąta zaszła potem w ciążę w sposób naturalny, najczęściej w ciągu trzech lat od zabiegu.

"Zaprzecza to poglądowi dość rozpowszechnionemu wśród kobiet i lekarzy, jak też w mediach, że jest to mało prawdopodobne" - zaznaczyła dr Annette Thwaites w publikacji naukowej, która ukazała się 20 czerwca w czasopiśmie "Human Reproduction".

Zobacz film: "Niemowlę prawie umarło przez pocałunek"

Dlaczego u kobiet, które * przez lata nie mogą zajść w naturalny sposób w ciążę**, nagle po in vitro dochodzi do naturalnego zapłodnienia? Powodem jest to, że podczas procedury in vitro dochodzi do stymulacji hormonalnej.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

Dr Marta Jansy Perez z British Fertility Soiciaty, embriolog kliniczny, zaznacza, że pacjentkom po in vitro należy przekazywać informacje na temat płodności. Okazuje się bowiem, że wiele par po przejściu in vitro nie stosuje żadnej metody antykoncepcji, wierząc, że i tak nie dojdzie u nich do naturalnego zapłodnienia.

"Zbyt długie oczekiwanie może zmniejszyć szanse na dalszą prokreację, szczególnie u kobiet po 35. roku życia. Czas w takiej sytuacji odgrywa często decydującą rolę" - podkreśla dr Perez.

2. In vitro w Polsce

W Polsce pierwszym dzieckiem urodzonym za pomocą in vitro była dziewczynka. Przyszła na świat w 1987 roku w Instytucie Położnictwa i Chorób Kobiecych Akademii Medycznej w Białymstoku.

Do lipca 2020 roku z rządowego programu leczenia niepłodności metodą in vitro urodziło się 22 191 dzieci. Pary, które płacą za zabieg z własnej kieszeni, muszą się liczyć ze sporym wydatkiem. Koszty in vitro są bowiem wysokie: sam zabieg to około 5-6 tysięcy złotych, do tego trzeba jeszcze zapłacić za dodatkowe badania oraz leki (kilka tysięcy złotych).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze