Trwa ładowanie...

Urodził się taki przez stres matki. Lekarze byli w szoku

Avatar placeholder
01.06.2022 17:56
Niemowlę ze śnieżnobiałymi włosami
Niemowlę ze śnieżnobiałymi włosami (fot. quivo.co)

Codziennie na świat przychodzi około 350 tys. dzieci. Oznacza to, że co minutę rodzi się ich około 255, a każde z nich jest inne i wyróżnia się wyglądem. Rodzice co prawda mogą spodziewać się, jak ich maluszek będzie wyglądał. Jednak w przypadku tego chłopca, nikt nie mógł przypuszczać, że jego włosy będą całkowicie białe.

1. Urodził się z białymi włosami

W szpitalu położniczym w Székesfehérvár na Węgrzech miało miejsce nietypowe wydarzenie. Na świat przyszedł bowiem chłopiec, którego wygląd zaskoczył nawet rodziców. Mały Bence urodził się całkowicie zdrowy i mimo że ważył ponad pięć kilogramów, poród przebiegł bez problemów.

Wyjątkowe były za to włosy malucha, które były śnieżnobiałe. Wszyscy obecni przy porodzie zgodnie twierdzili, że coś takiego widzą po raz pierwszy w życiu. Po badaniach u noworodka nie stwierdzono albinizmu. Lekarze byli zdania, że jego włosy zapewne z wiekiem zaczną ciemnieć i wysunęli tezę, że jego cecha może mieć związek z dużym stresem u matki.

Niemowlę ze śnieżnobiałymi włosami
Niemowlę ze śnieżnobiałymi włosami (fot. quivo.co)

W tym przypadku lekarzom nie udało się ustalić przyczyny tak jasnych włosów u maluszka. Jego rodzice byli bowiem szatynami. Jednak zdarzają się podobne sytuacje, kiedy przyczyna nietypowego koloru włosów jest bardzo prosta. Tak też było w przypadku tej dziewczynki, która urodziła się z czarno-białymi włosami.

Niemowlę ze kolorowymi włosami
Niemowlę ze kolorowymi włosami (Tucson News Now (Facebook))

2. Czym jest dziedziczenie?

Jak powszechnie wiadomo, wygląd człowieka jest zapisany w jego genach. To od nich zależy, czy dziecko będzie wysokie, niskie, mądre itd. Żadna dieta czy nawet skomplikowana edukacja nie zmienią cech, które są zapisane już w momencie zapłodnienia komórki jajowej.

Geny odpowiadające za wygląd człowieka występują w dwóch rodzajach: są dominujące albo recesywne. Geny te łączą się ze sobą, a na przestrzeni pokoleń tworzą bardzo długą historię. Co więcej, niektóre cechy pojawiają się w najmniej oczekiwanych momentach.

Do genów dominujących zalicza się:

  • ciemne oczy, włosy, karnację,
  • nos wąski, nos orli,
  • tendencję do łysienia,
  • kręcone włosy,
  • długie rzęsy,
  • duże oczy.

Do genów recesywnych:

  • jasne włosy, oczy, karnację,
  • proste włosy,
  • małe oczy,
  • krótkie rzęsy.

Jednak jak pokazują powyższe przypadki, natura potrafi płatać figle i choć zdawać by się mogło, że dziecko urodzi się z czarnymi kędziorkami, to może stać się inaczej i będzie miało śnieżnobiałe proste kosmyki.

A czy wasze maluszki wyglądają tak, jak to sobie wyobrażaliście?

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze