Trwa ładowanie...

Wakacyjne piekło. Małe dzieci umierają z powodu śmiertelnego wirusa

 Marta Słupska
06.08.2023 09:08
Wakacyjne piekło. Małe dzieci umierają z powodu śmiertelnego wirusa
Wakacyjne piekło. Małe dzieci umierają z powodu śmiertelnego wirusa (Pixabay )

Brytyjskie media donoszą o śmiertelnym wirusie, który rozprzestrzenia się w popularnych miejscach turystycznych we Francji, Chorwacji, Szwecji, Hiszpanii i Włoszech. Chodzi o enterowirusa-11 (E11), który może wywołać sepsę u niemowląt.

spis treści

1. Groźny wirus

Entowirusy wywołują różne choroby zakaźne, jednak w większości przypadków mają one łagodny przebieg i przypominają przeziębienie. Inaczej jest w przypadku noworodków i niemowląt, u których enterowirus-11 (E11) może powodować śmiertelną sepsę ze względu na to, że mają jeszcze niedojrzały układ odpornościowy.

U maluchów wirus może prowadzić także do poważnych zaburzeń neurologicznych, takich jak zapalenie mózgu, zapalenie opon mózgowych i paraliżu. Bywa, że powoduje wstrząs septyczny, czyli rzadkie, a przy tym najgroźniejsze powikłanie w przebiegu sepsy, obarczone wysoką śmiertelnością. Jest nadreakcją organizmu na infekcję, a gdy się nasili, organizm zaczyna uszkadzać własne tkanki i narządy, co może prowadzić do śmierci.

Zobacz film: "Dziecko z bujną czuprynką"

Zgodnie z danymi zebranymi przez The European Centre for Disease Prevention and Control (ECDC) między lipcem 2022 a 27 lipcem 2023 roku zakażonych zostało co najmniej 21 niemowląt, z czego osiem zmarło. Większość zgonów odnotowano we Francji (przyczyną była niewydolność narządów i sepsa). Resztę przypadków zachorowań odnotowano w Chorwacji, Hiszpanii, Szwecji oraz we Włoszech.

Również w Wielkiej Brytanii doszło do śmiertelnego w skutkach zakażenia - z powodu enterowirusa-11 zmarły tam bliźnięta.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała, że liczba przypadków zakażenia E11 jest wyższa niż można by się spodziewać.

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne (Pixabay )

"Większość enterowirusów powoduje bardzo łagodną chorobę u dzieci, które się nimi zakażają, ale u niewielkiego odsetka obserwujemy znacznie bardziej poważne, katastrofalne choroby" - zaznaczył dr Mike Ryan, dyrektor wykonawczy programu ds. nagłych zagrożeń zdrowotnych WHO, cytowany przez "The Sun".

Co znamienne, w ubiegłym roku odnotowano wzrost zachorowań związanych z innym enterowirusem - D68 - który u niemowląt i małych dzieci może prowadzić do paraliżu przypominającego polio. Kilkoro dzieci zmarło już w Stanach Zjednoczonych z jego powodu.

2. Jak rozpoznać zakażenie enterowirusem-11?

W przypadku łagodnego przechodzenia choroby objawy przypominają zazwyczaj przeziębienie. Pojawia się gorączka, katar, kichanie i kaszel. Mogą się również pojawić pęcherze w jamie ustnej, wysypka na skórze, a także bóle mięśniowe.

W przypadku poważniejszego przejścia zakażenia dziecko może mieć natomiast:

  • wirusowe zapalenie spojówek,

  • chorobę rąk, stóp i jamy ustnej,

  • wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych,

  • zapalenie mięśnia sercowego,

  • zapalenie osierdzia,

  • porażenie mięśni (nagłe osłabienie jednej lub więcej kończyn),

  • zapalne choroby mięśni (powolne, postępujące osłabienie mięśni).

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze