Widzisz taki ślad na skórze? Lepiej biegnij do lekarza
Sezon na kleszcze można uznać za rozpoczęty. Te groźne pasożyty stanowią poważne zagrożenie dla zdrowia, zwłaszcza dla dzieci, które są bardziej narażone na ich ataki. Kleszcze są zdolne do przenoszenia niebezpiecznych chorób zakaźnych. W miejscu ugryzienia może pojawić się czerwony ślad, który jest często nazywany "okiem byka". Co to oznacza i kiedy pojawia się rumień?
1. Uwaga na "oko byka"
"Oko byka" to charakterystyczny objaw, który może się pojawić na skórze kilka dni po ukąszeniu przez kleszcza. Zmiana przypomina tarczę strzelniczą. W środku znajduje się plamka, która jest miejscem wkłucia kleszcza. Wokół niej widoczny jest blady okrąg niezmienionej skóry i powiększająca się czerwona lub różowa obręcz.
Średnica tej zmiany skórnej wynosi co najmniej 5 cm, ale czasem może osiągnąć nawet 35 cm. Warto zauważyć, że nie zawsze ma regularny kształt. "Oko byka" jest dowodem na wystąpienie rumienia wędrującego.
Jeśli rodzice zauważą "oko byka" na skórze swojego dziecka, powinni niezwłocznie zgłosić się z nim do lekarza. Jest to sygnał, że konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie antybiotykoterapii.
Inne symptomy, takie jak podwyższona temperatura, bóle głowy, dolegliwości mięśniowe i stawowe, osłabienie oraz problemy z pamięcią, mogą również się pojawić. Z tego powodu nie należy ignorować początkowych objawów.
2. Wczesny objaw boreliozy
Eksperci podkreślają, że rumień wędrujący może być wczesnym sygnałem boreliozy. Oznacza to, że doszło do zakażenia, a więc kleszcz zdążył wpuścić do organizmu bakterie.
Borelioza, która jest źle lub w ogóle nieleczona, może spowodować wiele szkód, prowadząc między innymi do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu i ciężkich objawów, które mogą ujawnić się dopiero po kilku latach. Może też rozprzestrzenić się na inne części ciała, powodując zapalenie stawów, negatywnie wpływając na układ nerwowy.
Niestety, rumień wędrujący nie rozwija się u wszystkich zakażonych. Od 30 do 40 proc. pacjentów może nie zauważyć u siebie tego objawu.
Co ważne, rumień wędrujący nie zawsze przypomina charakterystyczną "tarczę strzelniczą". Zwykle znika samoistnie po trzech lub czterech tygodniach. Według ekspertów szybkość pojawienia się rumienia może być zależna od nasilenia zakażenia.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl