Jak poradzić sobie z wrastającym paznokciem?
Wrastający paznokieć to niezwykle uciążliwy problem. Powoduje duży dyskomfort i ból. Niekiedy usunięcie tej dolegliwości wymaga interwencji chirurga. Jak temu zapobiec? Czy domowe sposoby na wrastający paznokieć są skuteczne?
1. Wrastający paznokieć a dyskomfort chodzenia
W większości przypadków wrasta paznokieć dużego palca u stopy. Na początku powoduje to tylko lekki dyskomfort, z czasem jednak może wywołać intensywny ból. Zdarza się, że problem jest na tyle poważny, że utrudnione jest chodzenie.
O wrastającym paznokciu mówimy wówczas, gdy boczna krawędź paznokcia wrasta pod przylegającą do niego skórę. To wywołuje stan zapalny, stąd w miejscu urazu często pojawia się ropna wydzielina i obrzęk.
2. Przyczyny wrastającego paznokcia
Za wrastający paznokieć najczęściej odpowiada zła pielęgnacja stóp, a zwłaszcza nieprawidłowe obcinanie paznokci. Dolegliwość może też pojawić się w następstwie urazu lub skaleczenia wału paznokciowego.
Sprzyja jej też noszenie nieodpowiedniego obuwia, zwłaszcza butów na wysokim obcasie z wąskimi czubkami. Wrastający paznokieć może być też konsekwencją nawracającej grzybicy stóp czy nadwagi. Są też osoby, które mają predyspozycje do wrastania paznokci.
3. Jakie są objawy wrastającego paznokcia?
Charakterystycznym objawem jest ból, który nasila się przy chodzeniu oraz zakładaniu butów. Na palcu, zwłaszcza w okolicy wrastającego paznokcia, daje się zauważyć zaczerwienienie oraz opuchliznę.
W sytuacji, gdy paznokieć przebije skórę, pojawia się też krwawienie. Obecność ropnej wydzieliny świadczy o nadkażeniu bakteryjnym. Taka sytuacja wymaga już zdecydowanych działań.
4. Sposoby leczenia wrastających paznokci
Z wrastającym paznokciem najlepiej udać się do podologa, specjalisty zajmującego się leczeniem chorób stóp. Postępowanie terapeutyczne uzależnione jest od zaawansowania dolegliwości.
Niekiedy założenie specjalnych klamer, które przytwierdzone do płytki paznokcia, zmieniają kierunek jego wzrostu.
Kiedy to nie pomoże lub problem jest zbyt zaawansowany, konieczna jest interwencja chirurgiczna. Lekarz wycina wówczas brzeg paznokcia wraz z jego łożyskiem.
5. Wrastające paznokcie – profilaktyka
Podstawa jest tu prawidłowe przycinanie paznokci. Nie zaleca się zaokrąglać brzegów, a obcinać paznokcie w linii prostej (ostre brzegi można nieco zaokrąglić za pomocą pilniczka).
Paznokcie najlepiej obcinać po kąpieli, wówczas zabieg jest o wiele łatwiejszy. Można też wcześniej moczyć stopy w misce z ciepłą wodą z dodatkiem sody oczyszczonej.
Bardzo ważne jest również noszenie odpowiednio dobranego obuwia oraz bawełnianych skarpet. Unikać należy syntetycznych materiałów, które powodują nadmierną potliwość stóp i sprzyjają problemom podologicznym.
6. Domowe sposoby na wrastający paznokieć
Kiedy poczujemy ból związany z wrastającym paznokciem możemy spróbować sięgnąć po domowe sposoby. Dawniej zalecano zamoczyć palec we wrzącej wodzie, ale tego sposobu nikomu nie polecamy! Jest niebezpieczny i może skończyć się poparzeniem.
O wiele bezpieczniejsze jest stosowanie okładów z sody oczyszczonej. Można też sięgnąć po dostępne w aptekach specjalistyczne płyny na wrastające paznokcie. Pozytywne efekty daje też moczenie stóp w wodzie z dodatkiem soli kamiennej lub szarego mydła. Skuteczny jest też odwar z kory dębu.
Jeśli domowe sposoby na wrastający paznokieć nie będą zmniejszać bólu i stanu zapalnego, konieczna jest wizyta u specjalisty.