Trwa ładowanie...

Wskazówki dla osób, które noszą soczewki kontaktowe

Avatar placeholder
23.06.2017 18:14
Wskazówki dla osób, które noszą soczewki kontaktowe
Wskazówki dla osób, które noszą soczewki kontaktowe

Coraz częściej zamiast okularów wybieramy szkła kontaktowe. Według statystyk to głównie kobiety noszą soczewki.

spis treści

1. Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki są o wiele bardziej wygodne w użyciu niż okulary. Ciekawostką jest, że pierwsze soczewki miękkie były wyprodukowane z hydrożelu. Dzisiaj najbardziej powszechne są szkiełka silikonowo-hydrożelowe. Dzięki temu tlen może dostać się do rogówki. Warto wiedzieć, że tak naprawdę każdy może stosować soczewki. Ich dobór jest ściśle określony przez okulistę. Podług czasu noszenia można szkiełka podzielić na: tygodniowe, dwutygodniowe, miesięczne, trzymiesięczne, sześciomiesięczne, roczne oraz soczewki night&day. Zwyczajowo korzysta się z soczewek dziennych, które nosi się przez około 12 godzin. Kiedy kończy się termin użytkowania, wyrzucamy starą soczewkę i zakładamy nową.

Istnieje kilka rodzajów soczewek kontaktowych
Istnieje kilka rodzajów soczewek kontaktowych (123RF)

2. Jakie problemy mogą się pojawić?

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Czasami pojawiają się powikłania oczne, do których zaliczymy ból oka, zaczerwienienie, odczucie obecności ciała obcego. Tego typu trudności wynikają najczęściej z nieprawidłowej higieny narządu wzroku i nieprzestrzegania terminu użytkowania soczewek. Po wyleczeniu stanów zapalnych można z powrotem założyć szkiełka.

6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

3. Na czym polega higiena użytkowania szkiełek?

Po pierwsze, nie powinniśmy przekraczać czasu noszenia szkieł kontaktowych. Przed każdym ściąganiem i zakładaniem należy dokładnie zdezynfekować dłonie. Soczewki powinny być przechowywane w odpowiednio zdezynfekowanym pudełeczku. Nie dotykajmy płynu do soczewek. Nie chcemy go przecież zanieczyścić. Regularne kontrole pozwolą nam zachować komfort i dobre samopoczucie. Pod żadnym pozorem nie wymieniajmy się soczewkami kontaktowymi z innymi. Wszystkie niepokojące objawy należy konsultować z lekarzem.

Musisz to wiedzieć

4. Nawilżanie oczu

Częstą dolegliwością jest zespół suchego oka. Zły stan jest wzmacniany przez częste patrzenie się w monitor komputera oraz stosowanie niektórych leków, do których możemy zaliczyć preparaty antykoncepcyjne lub kardiologiczne. Warto więc używać kropel nawilżających rogówkę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze