Trwa ładowanie...

Wyjątkowe narodziny w Poznaniu. Poród odbierało 18 osób

 Marta Słupska
16.06.2023 11:34
Narodziny Julki
Narodziny Julki (Facebook / Getty Images)

Prowadzący facebookowe konto I Kliniki Kardiologii UM w Poznaniu podzielili się radosnymi wieściami z sali operacyjnej placówki. Przy współpracy aż 18 specjalistów na świat przyszła tam dziewczynka o imieniu Julka.

spis treści

1. Cesarskie cięcie w trybie pilnym

I Klinika Kardiologii UM w Poznaniu opublikowała 15 czerwca na swoim koncie na Facebooku ciekawy wpis. Wynika z niego, że w placówce doszło niedawno do wyjątkowych narodzin. Lekarze kliniki w trybie pilnym organizowali cięcie cesarskie u pacjentki z zapaleniem mięśnia sercowego, zaburzeniami przewodzenia i krwawieniem z przewodu pokarmowego.

"Dzięki doskonałej współpracy z Ginekologiczno-Położniczy Szpital Kliniczny - Polna (położnicy i neonatolodzy) w Poznaniu, współpracy z anestezjologami z Kliniki Kardiochirurgii przy wsparciu endoskopisty ze Szpitala Szamarzewskiego udało się w ciągu 60 minut zorganizować u nas inkubator, poród przez cięcie cesarskie i wykonać gastroskopię" - napisano.

Zobacz film: "Dlaczego warto szczepić dzieci?"

W wyniku tego wyjątkowego porodu, przy którym uczestniczył sztab aż 18 osób, na świat przyszła mała Julka, która wraz z mamą czują się dobrze.

2. Czym jest zapalenie mięśnia sercowego?

Zapalenie mięśnia sercowego to ciężka choroba spowodowana najczęściej przez infekcje wirusowe. Może występować zarówno u dorosłych, jak i dzieci. Szczególnie narażone na jej rozwój są kobiety w ciąży. Panie, które przeszły ją w przeszłości, będąc w ciąży mają większe ryzyko wystąpienia powikłań. Kobiety chorujące na zapalenie mięśnia sercowego zaś nie powinny w tym czasie zachodzić w ciążę, ponieważ zaostrzy to objawy.

Symptomy, które mogą wskazywać na ZMS, to m.in.:

  • nieregularne bicie serca,
  • szybkie bicie serca,
  • ból w klatce piersiowej,
  • duszności,
  • gorączka,
  • bóle głowy, mięśni i stawów,
  • obrzęki kostek i podudzi.

Leczenie choroby jest zależne od przyczyny. Im szybciej ostanie wystawiona diagnoza i wdrożone leczenie, tym lepsze rokowania dla pacjenta. W ramach leczenia istotne jest także przestrzeganie dobrze zbilansowanej diety. Powinna ona być bogata w jedno- i wielonienasycone kwasy tłuszczowe, a także ograniczać sód, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, papierosy i alkohol.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Marta Słupska, dziennikarka Wirtualnej Polski

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze