Trwa ładowanie...

Wysoki cholesterol. Objawy mogą pojawić się na nogach. Narażone również ciężarne

Avatar placeholder
06.03.2022 21:27
Problemy z wysokim cholesterolem objawiają się m.in. bólem w nogach
Problemy z wysokim cholesterolem objawiają się m.in. bólem w nogach (123RF)

Wysoki poziom cholesterolu może objawiać się na wiele sposobów. Warto więc obserwować swój organizm i zgłosić się do lekarza, gdy tylko zauważymy niepokojące sygnały. Choroba tętnic obwodowych może mieć bowiem objawy m.in. na nogach.

spis treści

1. Wysoki cholesterol - objawy

Wysoki cholesterol może prowadzić do poważnych schorzeń. Jednym z nich są choroba tętnic obwodowych. W grupie ryzyka znajdują się przede wszystkim osoby powyżej 50 roku życia z cukrzycą i wysokim poziomem cholesterolu. Zdaniem naukowców organizm może nam sygnalizować, że tętnice nie działają prawidłowo. Zdarza się bowiem, że objawy tej choroby zauważymy obserwując...nogi.

Jednym z pierwszych objawów może być dotkliwy ból w nogach lub dyskomfort. Jest to spowodowane nieprawidłowym przepływem krwi wywołanym przez zapchane tętnice. Innym sygnałem mogą być skurcze łydek, które zazwyczaj zdarzają się podczas snu.

2. Wygląd stóp

Zobacz film: "Sałatka, która obniża cholesterol"

Ponadto zmiany możemy zaobserwować w wyglądzie stóp. Warto obserwować więc paznokcie i skórę. Co powinno nas zaniepokoić? Jednym z sygnałów może być błyszcząca i naciągnięta skóra. Niepokój powinien wzbudzić także jej kolor. Przy problemach z cholesterolem nogi są blade. To również jest spowodowane złym ukrwieniem tej części ciała.

Oprócz wyglądu stóp, niepokojąca może być także ich temperatura. Jeżeli stopy są zimne może to być objawem choroby tętnic. Warto więc skonsultować to z lekarzem i ustalić przyczynę nagłej zmiany temperatury.

3. Osłabienie nóg

Przy zbyt wysokim cholesterolu możemy czuć, że nasze nogi są słabe i zmęczone. Zdarza się również, że zapchane tętnice spowodują, że nie możemy wyprostować kończyn. Może być to związane z innym objawem. Brak przepływu krwi powoduje bowiem zanik mięśni.

Co ciekawe, objawy choroby tętnic obwodowych mogą przybrać też skrajną i niezwykle poważną dla zdrowia formę. Naukowcy podkreślają jednak, że dotyka to zaledwie 20 proc. pacjentów. W skrajnych przypadkach na nogach może pojawić się gangrena. Lekarze więc czasem są zmuszeni do amputacji kończyn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze