Trwa ładowanie...

5 sposobów na przyspieszenie okresu

Avatar placeholder
26.03.2021 13:05
5 sposobów na przyspieszenie okresu
5 sposobów na przyspieszenie okresu (123rf)

Cykl miesiączkowy możemy opóźnić tabletkami antykoncepcyjnymi lub sezonalnymi. Niekiedy jednak chcemy, aby miesiączka pojawiła się szybciej i skończyła się przed ważnym wydarzeniem. Istnieje kilka sposobów na przyspieszenie okresu. Zanim jednak je zastosujemy, warto się upewnić, czy nie jesteśmy w ciąży.

Chcąc przyspieszyć okres, możemy wypróbować kilka sprawdzonych metod. Należy jednak upewnić się, że nie jesteśmy w ciąży. Choć tabletki antykoncepcyjne zapewniają niemal 100 proc. pewności, pozostaje jednak niewielki odsetek na wątpliwości. Bóle brzucha, które pojawiają się przed menstruacją, mogą być bólami brzucha w ciąży. Dlatego zanim spróbujesz przyspieszyć miesiączkę, warto być całkowicie pewnym.

spis treści

1. Intensywny wysiłek fizyczny

Intensywne i wymagające dużego wysiłku ćwiczenia fizyczne mogą przyspieszyć krwawienie. Skuteczne są 30-minutowe ćwiczenia na mięśnie brzucha. Możemy też wyróżnić robienie przysiadów, brzuszki, skłony, a także bieganie. Dotyczy to osób, które pracują za biurkiem i na co dzień nie mają dużo okazji do ruchu. Jeżeli natomiast pracujemy fizycznie, na przykład dużo chodzimy po schodach, spacerujemy lub sprzątamy, ćwiczenia mogą być mniej intensywne. Zwiększony ruch podczas wykonywania codziennych czynności również może przyspieszyć miesiączkę.

Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"
Intensywny wysiłek może przyśpieszyć krwawienie
Intensywny wysiłek może przyśpieszyć krwawienie (123RF)

2. Gorąca kąpiel w wannie

Najbardziej popularnym sposobem na przyspieszenie okresu jest gorąca kąpiel w wannie. Ponadto przynosi ona relaks i ukojenie obolałym mięśniom. Co więcej, kąpiel poprawia krążenie krwi, która szybciej przepływa przez żyły i zwiększa jej ciśnienie. Wpływa to również na krwawienie podczas miesiączki. Dlatego, jeżeli dokuczają nam obfite krwawienia podczas okresu, należy zrezygnować z gorących kąpieli. Podobnie jak gorąca kąpiel działa pobyt w saunie i przykładanie termoforu na dolne partie brzucha.

3. Tabletki antykoncepcyjne

Chcąc przesunąć krwawienie miesiączkowe, możemy również, przy stosowaniu kuracji antykoncepcyjnej, nie robić przerwy tygodniowej, a jedynie rozpocząć kolejne opakowanie tabletek. Wówczas okres pojawi się dopiero, gdy przestaniemy przyjmować tabletki. Jeżeli nie przyjmujemy tabletek antykoncepcyjnych i chcemy przyspieszyć lub opóźnić menstruację, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem.

4. Ziołowe herbatki

Niektóre herbatki ziołowe mają działanie rozkurczowe, które umożliwia przyspieszenie krwawienia podczas cyklu miesiączkowego. Takie działanie mają herbaty zawierające: imbir, krwawnik, dziurawiec i nagietek. Herbaty te rozkurczają macicę i naczynia krwionośne. Sprawdzają się także na uspokojenie. Warto jednak pamiętać, że nie należy stosować wszystkich rodzajów herbat na raz. Dopiero, jeżeli jedna z nich nie zadziała, możemy sięgnąć po kolejną. W innym przypadku możemy całkowicie rozregulować cykl menstruacyjny. Niektóre herbaty, jak na przykład herbata z czarnej maliny, mogą równocześnie sprawić, że krwawienie będzie znacznie dłuższe i bardziej obfite.

Musisz to wiedzieć

5. Aspiryna

Aspiryna to jeden ze sposobów na przyspieszenie miesiączki, który nie powinien być stosowany. Nie mówi się, że nie jest on skuteczny, ale może być niebezpieczny. Aspiryna rozrzedza krew, dlatego przyjęcie zbyt dużej dawki może doprowadzić do krwotoku. Aspiryny nie należy stosować również na bóle podczas menstruacji, gdyż może doprowadzić do bardzo obfitego krwawienia. Pod żadnym pozorem nie należy również przyjmować tego leku na bóle brzucha w ciąży. Może doprowadzić do poronienia.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze