Trwa ładowanie...

Wystarczy chwila, by doszło do udaru cieplnego. Lekarz wymienia objawy przegrzania

Avatar placeholder
26.07.2024 11:16
Pediatra wymienia objawy przegrzania
Pediatra wymienia objawy przegrzania (Getty Images)

Pogoda zachęca do przebywania na zewnątrz, jednak w ostrym słońcu łatwo o przegrzanie. Udar słoneczny stanowi zagrożenie, a jego objawów pod żadnym pozorem nie należy bagatelizować. Co powinno zaniepokoić?

spis treści

1. Objawy udaru

O zagrożeniach związanych z udarem słonecznym przypomina lek. Łukasz Grzywacz, w sieci znany jako Tata Pediatra. Wskazuje symptomy, które powinny zwrócić uwagę każdego rodzica.

- Do najczęstszych objawów udaru słonecznego należy przede wszystkim osłabienie i takie nadmierne zmęczenie dziecka. Skóra dziecka jest zimna, wilgotna, akcja serca jest przyspieszona, czasami ciężko jest ją zmierzyć. Do tego dochodzi gorączka, a jeśli się pojawiają zawroty głowy albo nawet wymioty, tutaj już koniecznie do lekarza, bo musimy zacząć szybko działać - wymienia specjalista w wideo opublikowanym na Instagramie.

Tata Pediatra apeluje, by nie bagatelizować symptomów, które mogą pojawić się u dziecka. W przypadku udaru słonecznego należy schłodzić pociechę, nie należy jednak robić tego gwałtownie.

Zobacz film: "Objawy udaru cieplnego"

- Nie wkładamy dziecka do zimnej wody, ale takiej umiarkowanej, dość ciepłej i powolutku możemy schładzać -wyjaśnia lek. Łukasz Grzywacz. Ważne jest też odpowiednie nawodnienie i podanie elektrolitów.

2. Chroń swoje dziecko

Specjalista przestrzega, by nie bagatelizować stanu zdrowia dziecka. Udar słoneczny może nawet zagrażać życiu dziecka, więc ważne, by obserwować zachowanie i samopoczucie pociechy.

Jeśli zaniepokoją nas jakiekolwiek objawy, należy niezwłocznie udać się do lekarza lub wezwać karetkę. Czasami wystarczy krótka chwila w ostrym słońcu, by doszło do niebezpiecznego przegrzania organizmu.

Na szczęście przed udarem słonecznym dziecko możemy chronić. Warto więc unikać bezpośredniej ekspozycji na słońce w najgorętszych godzinach dnia - zwykle między 11:00 a 15:00.

Pamiętaj o odpowiednim ubiorze, dziecko powinno nosić lekkie i przewiewne rzeczy, adekwatne do pogody. Zawsze miej przy sobie butelkę z wodą i zadbaj o regularne nawodnienie.

Wybierz też przekąski, które pomogą utrzymać odpowiedni poziom wody w organizmie. Unikaj słodkich i słonych smakołyków, które nie tylko wzmagają pragnienie, ale wpływają na równowagę płynów.

Nie zapomnij także o kremach z filtrem UV, by chronić skórę dziecka przed poparzeniami. Podczas zabawy na zewnątrz przyda się także nakrycie głowy.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze