Trwa ładowanie...

14-latek skarżył się na ból głowy. To był objaw udaru

Avatar placeholder
04.02.2023 09:09
Bolała go głowa. Nastolatek przeszedł udar
Bolała go głowa. Nastolatek przeszedł udar (Facebook)

14-letni Stephen był w domu z babcią, kiedy rozbolała go głowa. Ból był tak silny, że chłopak kilkukrotnie zwymiotował. Gdy zaalarmowana przez babcię mama wróciła do domu, jej syn był już nieprzytomny. Badania wykazały, że przeszedł udar.

Katie i Stephen Gaskin
Katie i Stephen Gaskin (Facebook)

1. Udar u nastolatka

Katie Gaskin z Herne Bay (Wielka Brytania) jest mamą czwórki dzieci i pracuje jako nauczycielka przedszkolna. Dotychczas obowiązki pozwalały jej pracować do końca każdej ciąży. Wszystko jednak zmieniło się we wrześniu, kiedy będąc w szóstym miesiącu, zdarzyła się tragedia.

Jej matka zadzwoniła do placówki, by powiedzieć, że 14-letni syn Katie cały czas skarży się na bóle głowy i kilkukrotnie zwymiotował. Młoda mama natychmiast wróciła do domu, ale Stephen już był nieprzytomny i ledwo oddychał.

Kobiety od razu zadzwoniły po karetkę, a nastolatek został przewieziony do lokalnego szpitala. Wtedy też okazało się, że chłopiec miał udar mózgu, a ze względu na swój stan, lekarze postanowili wprowadzić go w śpiączkę farmakologiczną.

Według lekarzy udar został spowodowany przez malformację tętniczo-żylną (AVM). Jest to bardzo rzadka wada układu naczyniowego (występuje u mniej niż jednego proc. populacji), która powstaje w okresie rozwoju płodowego.

Charakteryzuje się zmienionymi naczyniami tętniczymi i żylnymi, które łączą się ze sobą bezpośrednio, pomijając w ten sposób sieć naczyń włosowatych. Dlatego też istnieje poważne ryzyko krwawień zagrażających życiu.

2. Skutki udaru zostaną z nim na zawsze

Kiedy stan Stephena się ustabilizował, został przeniesiony do King's College Hospital, gdzie dodatkowe badania wykazały, że ma masywny skrzep krwi w mózgu.

- To był najgorszy dzień w moim życiu – mówi Katie w rozmowie z KentOnline. – W pewnym momencie kazano nam pożegnać się ze Stephenem - dodaje.

Stephen przeszedł operację
Stephen przeszedł operację (Facebook)

Konieczne było przeprowadzenie operacji, by usunąć skrzep i zapobiec wystąpieniu kolejnego udaru. Niestety, jak zaznacza Katie, skutki AVM zostaną z nim na zawsze. Obecnie prawa strona ciała Stephena jest całkowicie porażona, a chłopiec musi się na nowo nauczyć chodzić i mówić.

- Ma również porażenie prawej strony twarzy, prawe oko nie zamyka się prawidłowo i podwójnie widzi – mówi. – Psychicznie też nie daje sobie rady. Bardzo szybko wszystko zapomina i zdaje sobie z tego sprawę – dodaje.

Stephen jest teraz poddawany intensywnej rehabilitacji
Stephen jest teraz poddawany intensywnej rehabilitacji (Facebook)

Niestety jego choroba oraz opieka nad noworodkiem sprawiły, że musiała zrezygnować z pracy. Kilka razy w tygodniu muszą bowiem pokonywać 250 km, by stawiać się na kontrole w szpitalu. Jak jednak przyznaje, mimo swojego stanu Stephen spisuje się znakomicie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze