Trwa ładowanie...

Wystawiają maluchy na "trochę słoneczka". Eksperci ostrzegają rodziców

Avatar placeholder
16.06.2022 16:56
Poparzenie słoneczne
Poparzenie słoneczne (Getty Images)

Idzie lato, a to oznacza, że Polacy niebawem wyruszą na wakacje. Wiele osób uwielbia spędzać czas na słońcu. Do pewnego wieku jednak trzeba się chronić przed promieniami słonecznymi, aby uniknąć przykrych konsekwencji w przyszłości.

1. Nie zdają sobie sprawy z niebezpieczeństwa

Po długiej jesieni i zimie wiele osób z niecierpliwością wyczekuje wysokich temperatur oraz prażącego przez cały dzień słońca. Szczególnie w sezonie wakacyjnym nie brakuje miłośników opalania się, ale wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że promieniowanie słoneczne może być niebezpieczne.

Najbardziej narażone na negatywne skutki promieni słonecznych są dzieci. Szczególnie trzeba uważać na te pociechy, które niedawno przyszły na świat.

- Do 6. miesiąca życia w ogóle nie powinno się wystawiać dziecka na słońce! Jego skóra jest bardzo wrażliwa i cienka. Skutki tego (ekspozycji na słońce) możemy zaobserwować po 10, 20, 30 latach. Do 18. miesiąca życia nie powinniśmy odsłaniać skóry dziecka - ostrzega w rozmowie z PAP profesor Piotr Rutkowski, który jest specjalistą chirurgii ogólnej i onkologicznej.

Niektórzy rodzice, próbując chronić swoje maleństwa, stosują kremy ochronne. Specjaliści jednak bardziej zalecają ubrania, które pochłaniają promienie UV.

Eksperci zawsze przed sezonem letnim apelują do wszystkich ludzi, aby nie nadużywali słońca. Nawet w pochmurne dni zaleca się stosowanie kremów z filtrem. Zbyt częsty kontakt z promieniowaniem słonecznym może prowadzić do szybszego starzenia się skóry, odbarwień, plam, a nawet nowotworów skóry.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze