Trwa ładowanie...

Zanokcica - choroba skóry i paznokci. Objawy, leczenie

 Agnieszka Gotówka
21.08.2020 11:42
Zanokcica to choroba skóry i paznokci
Zanokcica to choroba skóry i paznokci (Getty images)

Do dermatologów oraz chirurgów często zgłaszają się pacjenci, u których diagnozowana jest zanokcica. To infekcja bakteryjna występująca w obrębie skóry i paznokci. Może powstać w wyniku obgryzania paznokci, skubania skórek lub źle przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych. Jak się ją leczy? Kiedy konieczne jest wykonanie zabiegu?

spis treści

1. Zanokcica – co to za choroba?

Zanokcica to choroba bakteryjna wału bakteryjnego, czyli tkanek okalających paznokieć. W większości przypadków za infekcję odpowiedzialne są paciorkowce i bakterie Gram-ujemne oraz gronkowiec złocisty (Staphylococus aureus). Choroba może mieć przebieg ostry, przewlekły lub nawracający. Dotyczyć może paznokci u rąk, jak i u stóp. Zdarza się, że atakuje kilka palców jednocześnie.

2. Zanokcica – objawy

Zdiagnozowanie zanokcicy najczęściej nie sprawia trudności. Łatwo rozpoznać to schorzenie po obrzęku i pogrubieniu skóry w okolicy okołopaznokciowej. Inne objawy zanokcicy to m.in. intensywnie czerwone zabarwienie skóry, ból wału paznokciowego oraz ropny wysięk. W przewlekłej postaci choroby objawy utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Za zakażenie odpowiedzialne są nie tylko bakterie, ale i grzyby (najczęściej drożdżaki). Zdarza się jednak, że zanokcica jest jednym z symptomów poważniejszych schorzeń – łuszczycy, pęcherzycy lub nowotworów. Może być również powikłaniem, które obserwuje się po stosowaniu niektórych leków.

3. Leczenie zanokcicy

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

W leczeniu zanokcicy specjalizuje się dermatolog oraz chirurg. Odpowiednie leki przepisać może również lekarz POZ. Najczęściej stosuje się miejscową terapię antyseptyczną oraz antybiotykoterapię. Nierzadko zdarza się, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. W trakcie zabiegu nacina się zmienione chorobowe miejsce.

Czynnikiem ryzyka w przypadku zanokcicy jest obgryzanie paznokci i skórek oraz nieprawidłowo wykonane zabiegi pielęgnacyjne (pedicure, manicure).

4. Zanokcica opryszczkowa

To rodzaj zanokcicy wywołany przez wirusa opryszczki zwykłej (HSV 1 lub HSV 2). W tym przypadku zmiany najczęściej dotyczą palców rąk, rzadziej palców stóp. Są bardzo bolesne.

Zanokcica opryszczkowa częściej rozpoznawana jest u dzieci, zwłaszcza ssących kciuk, z pierwotnym zakażeniem jamy ustnej przez wirus HSV1. Bywa też rozpoznawana u pracowników opieki medycznej, zwłaszcza stomatologów i higienistek stomatologicznych.

W przypadku zanokcicy opryszczkowej niekiedy pojawiają się objawy zwiastujące chorobę, takie jak: świąd, mrowienie, pieczenie. W kolejnym etapie występuje ból i zaczerwienienie zakażonego palca, czemu towarzyszyć mogą objawy ogólnoustrojowe (gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. W obrębie zainfekowanego palca pojawiają się pęcherzyki o jasnym zabarwieniu, które z czasem łączą się w pakiety. Znikają najczęściej w ciągu 2-3 tygodni.

W leczeniu zanokcicy opryszczkowej stosuje się leki przeciwwirusowe, najczęściej acyklowir. Nie wolno samodzielnie przebijać pęcherzyków ani ich mechanicznie usuwać. Może to spowodować groźne powikłania.

Zanokcica rozpoznawana jest zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W przypadku najmłodszych do jej rozwoju przyczynia się obgryzanie paznokci. To dolegliwość bardzo bolesna, która wymaga szybkiej interwencji specjalisty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze