Trwa ładowanie...

Zanokcica - choroba skóry i paznokci. Objawy, leczenie

Do dermatologów oraz chirurgów często zgłaszają się pacjenci, u których diagnozowana jest zanokcica. To infekcja bakteryjna występująca w obrębie skóry i paznokci. Może powstać w wyniku obgryzania paznokci, skubania skórek lub źle przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych. Jak się ją leczy? Kiedy konieczne jest wykonanie zabiegu?

Zobacz film: "Co należy wiedzieć na temat fizjologii dwulatka?"

spis treści

1. Zanokcica – co to za choroba?

Zanokcica to choroba bakteryjna wału bakteryjnego, czyli tkanek okalających paznokieć. W większości przypadków za infekcję odpowiedzialne są paciorkowce i bakterie Gram-ujemne oraz gronkowiec złocisty (Staphylococus aureus). Choroba może mieć przebieg ostry, przewlekły lub nawracający. Dotyczyć może paznokci u rąk, jak i u stóp. Zdarza się, że atakuje kilka palców jednocześnie.

2. Zanokcica – objawy

Zdiagnozowanie zanokcicy najczęściej nie sprawia trudności. Łatwo rozpoznać to schorzenie po obrzęku i pogrubieniu skóry w okolicy okołopaznokciowej. Inne objawy zanokcicy to m.in. intensywnie czerwone zabarwienie skóry, ból wału paznokciowego oraz ropny wysięk. W przewlekłej postaci choroby objawy utrzymują się nawet przez kilka tygodni. Za zakażenie odpowiedzialne są nie tylko bakterie, ale i grzyby (najczęściej drożdżaki). Zdarza się jednak, że zanokcica jest jednym z symptomów poważniejszych schorzeń – łuszczycy, pęcherzycy lub nowotworów. Może być również powikłaniem, które obserwuje się po stosowaniu niektórych leków.

3. Leczenie zanokcicy

W leczeniu zanokcicy specjalizuje się dermatolog oraz chirurg. Odpowiednie leki przepisać może również lekarz POZ. Najczęściej stosuje się miejscową terapię antyseptyczną oraz antybiotykoterapię. Nierzadko zdarza się, że konieczna jest interwencja chirurgiczna. W trakcie zabiegu nacina się zmienione chorobowe miejsce.

Czynnikiem ryzyka w przypadku zanokcicy jest obgryzanie paznokci i skórek oraz nieprawidłowo wykonane zabiegi pielęgnacyjne (pedicure, manicure).

4. Zanokcica opryszczkowa

To rodzaj zanokcicy wywołany przez wirusa opryszczki zwykłej (HSV 1 lub HSV 2). W tym przypadku zmiany najczęściej dotyczą palców rąk, rzadziej palców stóp. Są bardzo bolesne.

Zanokcica opryszczkowa częściej rozpoznawana jest u dzieci, zwłaszcza ssących kciuk, z pierwotnym zakażeniem jamy ustnej przez wirus HSV1. Bywa też rozpoznawana u pracowników opieki medycznej, zwłaszcza stomatologów i higienistek stomatologicznych.

W przypadku zanokcicy opryszczkowej niekiedy pojawiają się objawy zwiastujące chorobę, takie jak: świąd, mrowienie, pieczenie. W kolejnym etapie występuje ból i zaczerwienienie zakażonego palca, czemu towarzyszyć mogą objawy ogólnoustrojowe (gorączka, powiększenie węzłów chłonnych. W obrębie zainfekowanego palca pojawiają się pęcherzyki o jasnym zabarwieniu, które z czasem łączą się w pakiety. Znikają najczęściej w ciągu 2-3 tygodni.

W leczeniu zanokcicy opryszczkowej stosuje się leki przeciwwirusowe, najczęściej acyklowir. Nie wolno samodzielnie przebijać pęcherzyków ani ich mechanicznie usuwać. Może to spowodować groźne powikłania.

Zanokcica rozpoznawana jest zarówno u dorosłych, jak i dzieci. W przypadku najmłodszych do jej rozwoju przyczynia się obgryzanie paznokci. To dolegliwość bardzo bolesna, która wymaga szybkiej interwencji specjalisty.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.