Zapalenie płuc u dziecka
Zapalenie płuc u dzieci jest chorobą poważną, wymagającą szczególnej uwagi ze strony lekarza i rodziców. Dzieci poniżej 1. roku życia wymagają hospitalizacji, w przypadku starszych maluchów leczenie zapalania płuc odbywa się najczęściej w domu. Jakie są objawy zapalenia płuc u dzieci i jak pomóc maluchowi powrócić do zdrowia?
1. Wirusowe zapalenie płuc
Czasem wirusowe zapalenie płuc poprzedza inna choroba, np. grypa czy zapalenie oskrzeli. Gdy drobnoustroje atakują płuca, wówczas uznaje się, że choroba jest powikłaniem wcześniej przebytej infekcji.
Objawy wirusowego zapalenia płuc to:
• osłabienie;
• duszności;
• ból gardła;
• ból w klatce piersiowej;
• gorączka.
W przebiegu choroby mogą pojawić się również: biegunka, nudności, ból brzucha. Na wirusowe zapalenie płuc częściej chorują dzieci, u których wcześniej zdiagnozowano refluks żołądkowo-przełykowy, mukowiscydozę lub stwierdzono wady anatomiczne układu oddechowego.
Postawienie diagnozy w przypadku wirusowego zapalenia płuc nie jest proste, jest to bowiem choroba, której objawy mogą wskazywać również na inne schorzenia. W czasie osłuchiwania dziecka pediatra może usłyszeć charakterystyczne odgłosy wywołane przez wysięk w płucach. Czasem jednak nie jest to możliwe. Wówczas konieczne jest wykonanie badania RTG klatki piersiowej.
Na wirusowe zapalenie płuc najczęściej chorują dzieci od czwartego miesiąca życia do czterech lat. W przypadku maluchów poniżej pierwszego roku życia konieczna jest hospitalizacja. Jest ona czasem wskazana również w przypadku starszych dzieci, zwłaszcza gdy ich stan jest ciężki i zachodzi ryzyko niewydolności oddechowej.
2. Leczenie wirusowego zapalenia płuc
U starszych maluchów leczenie wirusowego zapalenia płuc polega przede wszystkim na łagodzeniu objawów choroby poprzez podanie leków przeciwgorączkowych i przeciwbólowych oraz syropów na kaszel. Te koniecznie musi dobrać lekarz, nie wolno podawać dziecku niczego na własną rękę. W przypadku dzieci z obniżoną odpornością pediatra może zlecić podanie leków przeciwwirusowych. Dziecko powinno jak najwięcej odpoczywać w pozycji półleżącej. Pomogą również inhalacje na kaszel oraz oklepywanie pleców.
3. Bakteryjne zapalenie płuc
Bakterie mogą zaatakować płuca dziecka z wykorzystaniem do tego celu wirusów, jakie zainfekowały organizm i doprowadziły do rozwoju infekcji dróg oddechowych. Mogą również samodzielnie wywołać chorobę. Zakażenia bakteryjne najczęściej wywołują pneumokoki, pałeczki Haemophilus influenzae oraz gronkowce. Objawy bakteryjnego zapalenia płuc to:
• wysoka gorączka;
• osłabienie;
• dreszcze;
• początkowo suchy, następnie mokry kaszel (odkrztuszana jest flegma);
• ból w klatce piersiowej;
• duszności.
Postawienie diagnozy w przypadku bakteryjnego zapalenia płuc nie jest trudne – lekarz osłuchujący dziecko usłyszy specyficzne szmery i rzężenie. Badanie rentgenowskie zleca się tylko w sytuacji, gdy konieczna jest ocena skali infekcji oraz ustalenie, czy mamy do czynienia z jednostronnym czy dwustronnym zapaleniem płuc.
4. Leczenie bakteryjnego zapalenia płuc
Konieczne jest podanie antybiotyku. Jeśli leczenie nie przynosi efektów, wówczas należy wykonać posiew plwociny z antybiogramem lub bronchoskopię.
5. Domowe sposoby leczenia zapalenia płuc
Dziecko, u którego podejrzewa się zapalenie płuc, musi być bezwzględnie leczone dostępnymi na rynku lekami po uprzedniej konsultacji z pediatrą. Nie wolno podawać mu niczego na własną rękę (zwłaszcza syropów na kaszel).
Musisz to wiedzieć
Farmakoterapia to jedno, równie ważne jest właściwe postępowanie z chorym dzieckiem. Powinno ono przebywać w regularnie wietrzonych pomieszczeniach, z odpowiednią wilgotnością i temperaturą (ok. 20°C). Maluchowi należy podawać lekkostrawne posiłki i letnie napoje. Gdy jego stan znacznie się pogarsza, wystąpią duszności lub wysoka gorączka – konieczna może być hospitalizacja, gdzie w przypadku leczenia zapalenia płuc stosuje się najczęściej tlenoterapię i aerozoloterapię. Zleca się również monitorowanie zawartości tlenu we krwi włośniczkowej za pomocą pulsoksymetru.