Trwa ładowanie...

Zapalenie rogówki i spojówek

Avatar placeholder
19.06.2017 12:18
Zapalenie rogówki i spojówek
Zapalenie rogówki i spojówek

Nieprawidłowa budowa rogówki może powodować astygmatyzm. Przyczyny nie są dokładnie znane, jednak zakłada się, że jest to wada dziedziczona. Zresztą rogówki i spojówki narażone są na wiele schorzeń. Najczęstszą chorobą autoimmunologiczną rogówki i spojówki jest ich suche zapalenie, nazywane też zespołem Sjörgena. Choroba immunologiczna sprawia, że organizm wytwarza przeciwciała, które atakują jego własne komórki. W przypadku zespołu Sjörgena są to ślinianki i gruczoły łzowe. Nie wiadomo, co jest dokładną przyczyną występowania tej choroby. Odkryto związek między zespołem Sjörgena a zakażeniami powodowanymi przez wirusy.

spis treści

1. Objawy zespołu Sjörgena

Podstawowym objawem tego schorzenia jest pojawienie się uczucia ciągłego pragnienia i suchości w ustach. W oczach pojawia się uczucie piasku i lepkości. Jest to wynikiem suchego zapalenia spojówek i rogówki. Zaburzone zostaje także wytwarzanie filmu łzowego. Początkowe objawy bardzo często są niezauważane.

Nieprawidłowa budowa rogówki może spowodować astygmatyzm
Nieprawidłowa budowa rogówki może spowodować astygmatyzm (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Wraz z postępem choroby symptomy się nasilają. Może pojawić się podwójne widzenie, problem z żuciem, próchnica, pękanie języka i kącików ust, stan zapalny płuc, powiększenie ślinianek. Na skórze może wystąpić wysypka, świąd i zmiany krwotoczne. Chorobą dotknięty może być każdy organ czy tkanka.

Zespół Sjörgena jest chorobą, która występuje stosunkowo często. Częściej zapadają na nią kobiety i chorują na nią osoby po 40. roku życia. Choroba Sjörgena i astygmatyzm mają nieznane przyczyny i do końca nie wiadomo, co odpowiada za ich powstawanie. Przyjmuje się, że zespół Sjörgena może pojawiać się w przypadku niektórych chorób reumatycznych i może występować w przebiegu marskości wątroby. Wtedy nazywany jest wtórnym.

2. Jak diagnozować zespół Sjörgena?

Kiedy u chorego pojawią się objawy, o których mowa wyżej, powinien zgłosić się do lekarza. Specjalista powinien przeprowadzić odpowiednie badania, które potwierdzą lub wykluczą zespół Sjörgena.

Są to najczęściej:

• pomiar wydzielania łez, zwany też testem Schirmera,

• kompleksowe badania krwi – o chorobie świadczy pojawienie się w badaniu krwi nacieków z limfocytów, obniżony poziom leukocytów, podwyższony poziom OB, wysoki poziom przeciwciał, które skierowane są przeciw komórkom nabłonka,

• biopsja warg.

Musisz to wiedzieć

Jak wiadomo, nie są znane przyczyny pojawiania się tego rodzaju choroby rogówki i spojówki. Dlatego nie można stosować leczenia przyczynowego. Można jedynie łagodzić objawy choroby. Polega to na stosowaniu kropli nawilżających do oczu i sztucznych łez. Należy też pamiętać o utrzymywaniu prawidłowej higieny jamy ustnej. Niedobór śliny prowadzi bowiem do zwiększonego rozwoju bakterii. Może się to skończyć próchnicą. Jeśli wraz z chorobą występują bóle stawów, należy stosować leki przeciwzapalne i przeciwbólowe. Zespół Sjörgena może dotknąć wszystkich gruczołów ciała, dlatego należy podczas wywiadu lekarskiego powiedzieć o wszystkich dolegliwościach, jakie się pojawiły. Mogą mieć one związek właśnie z tą chorobą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze