Zatwardzenie u dziecka – objawy, leczenie, domowe sposoby, przyczyny
Zatwardzenie u dziecka może stanowić poważny problem. Jednak zatwardzenie u dziecka nie zawsze oznacza, że problem jest związany z zaparciem. Warto więc poznać dokładną przyczynę zatwardzenia u dziecka, gdy dziecko nie chce lub nie może się wypróżnić.
1. Zatwardzenie u dziecka - objawy
Zatwardzenie u dziecka nie powinno być lekceważone. Zawsze należy zwracać uwagę na to, czy dziecko oddaje stolec i czy nie ma zatwardzenia. Z zatwardzeniem u dziecka mamy do czynienia, gdy stolec pojawia się rzadziej niż raz na 3 dni. W czasie zatwardzenia u dziecka jego stolec jest też twardy i może mieć bardzo ciemną barwę.
Warto jednak pamiętać, że częstotliwość wypróżnień zależy w dużej mierze od wieku dziecka. Objawami zatwardzenia u dziecka:
- są dwukrotnie rzadsze wypróżnienia niż normalnie;
- jest sytuacja, gdy dziecku, które załatwia się już samo na nocnik, zdarzy się nietrzymanie stolca;
- można zauważyć bolesne stolce u dziecka;
- gdy oddaje bardzo twardy stolec;
- jest stolec o dużej średnicy;
- pojawia się tzw. retencja kału. Zjawisko to polega na tym, że odbyt dziecka jest wypełniony resztkami kału do tego stopnia, że mogą on być nawet wyczuwalne w badaniu palpacyjnym brzucha.
O zatwardzeniu u dziecka należy mówić, gdy występują przynajmniej dwa z wyżej wymienionych objawów.
2. Zatwardzenie u dziecka - leczenie
Zatwardzenie u dziecka powinno zostać skonsultowane z lekarzem, jeżeli problem ten utrzymuje się dłuższy czas lub się nasila. Pediatra powinien sprawdzić, czy przyczyną zatwardzenia u dziecka nie są jakieś stany chorobowe i rozpocząć leczenie.
Niezależnie od przyczyn zatwardzenia u dziecka należy mechanicznie pomóc dziecku usunąć zalegający kał. Do niedawna stosowano m.in. czopki, które powodowały niestety bolesne i natychmiastowe wypróżnienie, ponieważ stolec był nadal twardy. Dziś pediatrzy proponują wlewki do odbytu np. z soli fizjologicznej, które zmiękczają stolec.
Następnie leczenie zatwardzenia u dzieci opiera się na utrzymaniu wypróżnień za pomocą syropów, które zmieniają konsystencję stolca i ułatwiają wypróżnienia. Inną grupą leków na zatwardzenie u dzieci są leki o działaniu poślizgowym, które pomagają wydalić stolec.
3. Zatwardzenie u dzieci - domowe sposoby
Zatwardzenie u dzieci najłatwiej zlikwidować dużo pijąc. Gdy pojawia się zatwardzenie u dzieci, należy pamiętać, aby dziecko codziennie wypiło szklankę soku owocowego lub jarzynowego. Dieta dziecka z zatwardzeniem powinna zawierać dużo surowych owoców i warzyw. Należy jednak pamiętać, aby dziecko unikało bananów oraz gotowanej marchewki i pieczonych jabłek, które nasilają zaparcia.
ZOBACZ TAKŻE:
Najważniejsze, aby dieta na zatwardzenie u dzieci była bogata w błonnik. Wprowadź dziecku pełnoziarniste pieczywo i makarony, czy płatki zbóż. W czasie zatwardzenia u dzieci nie warto natomiast dawać im słodyczy, białego ryżu oraz produktów z białej mąki.
4. Zatwardzenie u dziecka - przyczyny
Zatwardzenie u dziecka najczęściej to wynik złej diety. Jedynie mały odsetek przypadków zatwardzenia u dzieci to wynik choroby. Zdarza się natomiast, że dziecko świadomie nie chce się załatwić, bo unika wypróżnień na nocnik. Nie należy również pośpieszać dziecka w czasie wizyt w łazience, ponieważ stolec może zacząć zalegać w odbytnicy.
Na zatwardzenie u dzieci wpływają również zmiany w trybie życia, jak np. szkoła, przeprowadzka, czy podróż. Za zatwardzenia u dziecka mogą również odpowiadać zbyt duże dawki witaminy D oraz określone choroby i wady w układach mięśniowym i nerwowym.