Trwa ładowanie...

Skąd u niemowląt biorą się zaparcia?

Avatar placeholder
Natalia Kulesza 19.05.2017 16:09
Skąd u niemowląt biorą się zaparcia?
Skąd u niemowląt biorą się zaparcia?

Zaparcia to rzadkie i bolesne oddawanie twardego stolca. Są one jednym z wielu problemów wśród niemowląt. Zaparcia są często przyczynami poważnych chorób, tj.: mukowiscydoza, niedoczynność tarczycy czy choroba Hirschsprunga. Nie należy się jednak martwić – w większości przypadków zaparcia występują u dzieci zdrowych. Możesz być jedynie zaniepokojona, gdy wraz z zaparciami dziecku towarzyszą: wymioty, wolne tępo przybierania na wadze, utrata wagi, wzdęcia, spadek apetytu bądź gorączka. Wtedy należy szybko udać się do lekarza.

spis treści

1. Zaparcia u dzieci – przyczyny

Jako rodzic musisz wiedzieć, że gdy na twarzy dziecka pojawia się wysiłek oraz słyszysz dziwne odgłosy wydawane podczas wypróżniania się malucha, wcale nie oznacza to, że dziecko ma zaparcia. Musisz sprawdzić stolec – jeśli jest miękki, najprawdopodobniej zaparcia są niewielkie (nawet gdy dziecko wypróżnia się co 2-3 dni). Wiele niemowląt, które żywią się mlekiem matki, robi kupkę ledwie raz na tydzień bądź nawet dwa tygodnie. Akurat ta kwestia jest bardzo indywidualna, dlatego też wielu rodziców ma problem z ustaleniem przyczyn zaparcia u swojej pociechy. Nawet jeśli twoje dzieci żywione są tak samo, ich przemiana materii i rytm wypróżnień będą inne. Wszystko zależy od potrzeb dziecka. Niekiedy u jednego dziecka szklanka mleka krowiego powoduje zaparcia, a u drugiego nie.

U niemowląt zaparcia występują dość często
U niemowląt zaparcia występują dość często (123RF)
Zobacz film: "Wypróżnianie niemowląt - częstotliwość"

Częstą przyczyną zaparć jest rzadkie wypróżnianie się. Jeśli maluch wydali duży bolesny i twardy stolec, organizm często reaguje zatrzymaniem wydalania kolejnych. Z dnia na dzień stolec staje się coraz twardszy i większy, co powoduje dodatkowy dyskomfort. Dochodzi do zjawiska błędnego koła. Maluchy mające problemy z zaparciami często potrzebują specjalnej opieki. Na tego typu problemy narażone są dzieci chore np.: z zespołem Downa, z porażeniem mózgowym czy z rozszczepem kręgosłupa. Zaparcia są również przyczyną brania leków.

Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka
Naturalne sposoby na ból brzucha u dziecka [8 zdjęć]

Ból brzucha u dzieci może mieć charakter łagodny, ostry bądź skurczowy. Często wynika z zatrucia pokarmowego,

zobacz galerię

2. Jak radzić sobie z zaparciami u niemowląt?

Dzieci, u których pojawiły się zaparcia, muszą być zbadane przez pediatrę. Lekarz oceni wtedy ich dietę i sprawdzi, czy przybierają na wadze w odpowiednim tempie.

Musisz to wiedzieć

Zaparcia i odwodnienie bywają często spowodowane niewystarczającą ilością pokarmu, który matka daje dziecku. Gdy starsze dziecko ma wykryte zaparcia, na początku podaj mu dodatkową ilość wody bądź 100-procentowy pasteryzowany sok owocowy. Możesz również podać dziecku leki, ale tu już potrzeba jest konsultacja z lekarzem. Najważniejszym celem walki z zaparciami jest doprowadzenie do takiej sytuacji, w której dziecko będzie wydalało jeden miękki stolec dziennie. Łatwo to osiągnąć, zmieniając dziecku jadłospis. W walce z zaparciami na pewno nie pomogą nam: mleko krowie, jogurty, banany, gotowana marchew, ser żółty czy inne produkty zawierające małą ilość błonnika. Za to w nowej diecie powinny znaleźć się owoce i warzywa. Pamiętaj, aby dziecko piło dużo płynów i spożywało dużą ilość błonnika.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze