Trwa ładowanie...

Zauważyłeś na skórze? Naukowcy odkryli ciekawą zależność

Avatar placeholder
23.05.2024 19:06
Zauważyłeś na skórze? Naukowcy odkryli ciekawą zależność
Zauważyłeś na skórze? Naukowcy odkryli ciekawą zależność (Getty Images, X)

"Dzieci, u których obserwowano obecność włókniaków miękkich, notowały istotnie wyższe ryzyko rozwoju otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 oraz hiperlipidemii w wieku dorosłym" - pisze w sieci reumatolog Bartosz Fiałek, powołując się na najnowsze badania.

spis treści

1. Włókniaki miękkie u dzieci

Lekarz Bartosz Fiałek, specjalista w dziedzinie reumatologii z Pomorskiego Centrum Reumatologicznego w Sopocie, opublikował na portalu X (dawniej Twitter) wpis nawiązujący do publikacji, która pojawiła się na łamach "Pediatric Dermatology".

Badacze sprawdzili związek pomiędzy obecnością włókniaków miękkich u dzieci a występowaniem zespołu metabolicznego (otyłość, nadciśnienie tętnicze, dyslipidemia, elewacja enzymów wątrobowych).

Zobacz film: "Cechy, które dziedziczymy po mamie"

"Na podstawie badania wykazano, iż dzieci, u których obserwowano obecność włókniaków miękkich, notowały istotnie wyższe ryzyko rozwoju otyłości, nadciśnienia tętniczego, cukrzycy typu 2 oraz hiperlipidemii w wieku dorosłym" - napisał lekarz.

2. Czym są włókniaki miękkie?

Włókniaki miękkie to zmiany skórne, które pojawiają się najczęściej u osób po 40. roku życia, chociaż obserwuje się je w zasadzie w każdej grupie wiekowej. Szacuje się, że występują u 25-45 proc. osób dorosłych.

Włókniaki są bardzo różnorodne jeśli chodzi o wygląd, wielkość i miejsce występowania. Miękkie (bo wyróżniamy także twarde) najczęściej lokalizują się w fałdach skórnych: na szyi, karku, pod pachami, piersiami i w pachwinach, a nawet w okolicach powiek. Zwykle mają kolor cielisty, czasem lekko brązowy.

Zmiany takie mogą osiągnąć nawet kilka centymetrów. Występują pojedynczo lub w skupiskach.

3. Usuwanie włókniaków

Dla wielu osób włókniaki, zwłaszcza sporych rozmiarów i znajdujące się w widocznych miejscach, stanowią problem natury estetycznej. W pierwsze kolejności z włókniakiem należy udać się do dermatologa.

W większości przypadków nic nie stoi na przeszkodzie, by włókniaka usunąć. Robi się to na różne sposoby: można zastosować wiązkę lasera, usunięcie kriochirurgiczne, czyli zamrożenie zmiany ciekłym azotem, bądź wycięcie chirurgiczne, wymagające znieczulenia miejscowego i założenia szwu lub szwów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze