Trwa ładowanie...

Zauważyłeś na skórze? Niestety kleszcz był zakażony

Avatar placeholder
18.04.2024 11:39
Po tym rozpoznasz, że ugryzł cię zakażony kleszcz. Objawów jest kilka
Po tym rozpoznasz, że ugryzł cię zakażony kleszcz. Objawów jest kilka (Getty Images)

Na kleszcze jesteśmy narażeni w zasadzie w każdym terenie zielonym. Szczególnie uważać na nie należy na łąkach, obrzeżach lasów, parkach i przydomowych ogródkach. Zmęczenie, gorączka czy rumień wędrujący to tylko kilka objawów, które mogą pojawić się po ukąszeniu przez kleszcza zarażonego boreliozą. Jak rozpoznać zagrożenie?

spis treści

1. Objawy boreliozy

Boimy się kleszczy, bo wiemy, że mogą nas zarazić groźnymi chorobami, wśród których najczęściej wymienia się kleszczowe zapalenie mózgu i boreliozę. Na tę pierwszą można się zaszczepić, przeciw drugiej niestety nie wynaleziono jak dotąd podobnej metody prewencyjnej.

W przypadku boreliozy ryzyko zakażenia wzrasta, gdy zakażony kleszcz pozostaje w skórze przez 24 godziny. Co powinno zwrócić naszą uwagę? Mniej więcej po dwóch-pięciu dniach od zakażenia boreliozą (czasem później) u osoby zakażonej mogą (ale nie muszą!) pojawić się charakterystyczne symptomy.

Zobacz film: "5-latka sparaliżowana po ukąszeniu kleszcza"

Jednym z kluczowych jest rumień wędrujący. Na skórze pojawia się tzw. oko byka (ang. bullseye), które przypomina tarczę strzelniczą. Ma zazwyczaj postać obrączkowatą, która powoli rozchodzi się obwodowo. W środku zmiany znajduje się plamka po wkłuciu kleszcza. Średnica tej zmiany ma co najmniej pięć cm, może czasem sięgać nawet 35 cm.

Inne objawy, na które warto zwrócić uwagę, to te przypominające grypę (gorączka, dreszcze, bóle głowy i mięśni, obrzęki węzłów chłonnych w pachwinach i okolicy szyi), a także zmęczenie.

Jeśli podejrzewamy, że ukąsił nas zarażony kleszcz, należy skonsultować się z lekarzem. Borelioza jest bardzo niebezpieczną chorobą, która może prowadzić do uszkodzenia nerwów.

2. Obejrzyj skórę

Warto podkreślić, że dzieci ze względu na swoją ruchliwość mają stosunkowo większe ryzyko "złapania" kleszcza. Dlatego po każdym powrocie z maluchem do domu, szczególnie gdy przebywaliśmy z nim w otoczeniu zieleni, warto dokładnie obejrzeć jego skórę w poszukiwaniu intruzów.

- Pamiętajmy, że kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie, za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych). Taki "przegląd" pozwoli nam szybko zauważyć pajęczaka i się go pozbyć - wyjaśniał WP Parenting pediatra dr. hab. n. med. Wojciech Feleszko.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze