Zdiagnozowano najmłodszego pacjenta z cukrzycą – to jeszcze dziecko
Lekarze zdiagnozowali najmłodszą w historii chorą na cukrzycę typu II pacjentkę. Ma ona dopiero trzy lata, ale waży trzydzieści pięć kilogramów.
1. Bezimienna dziewczynka
Rodzice zgłosili córkę do lekarza, kiedy zaczęły występować u niej takie objawy, jak niezwykle trudne do zaspokojenia pragnienie oraz ogromne ilości moczu oddawane w ciągu dnia. Opiekunowie sami są otyli, ale nigdy nie występowała u nich cukrzyca. To, co było charakterystyczne dla stylu życia rodziny, to złe nawyki żywieniowe praktykowane już od wielu lat oraz brak kontroli nad ilością spożywanego jedzenia.
Według lekarzy z Wydziału Endokrynologii Dziecięcej Uniwersytetu Teksańskiego w Houston jest to najmłodsza zdiagnozowana pacjentka z cukrzycą typu II. Jej przypadek został zaprezentowany podczas corocznego sympozjum Europejskiego Towarzystwa Badań nad Cukrzycą w Sztokholmie. Dane dziecka nie są oczywiście podawane do publicznej wiadomości. Badania, którym została poddana, wykazały u niej bardzo wysoki poziom glukozy we krwi na czczo, ale testy na obecność przeciwciał wskazujących na cukrzycę typu I dały wynik negatywny.
2. Zmiany były konieczne
Lekarze zaproponowali rodzinie natychmiastową terapię. Dziewczynce została podana w formie płynu metformina, która jest stosowana u dorosłych osób chorych na cukrzycę typu 2. Dodatkowo jej rodzice zostali zaopatrzeni w niezbędną wiedzę dotyczącą cukrzycy i zasad prawidłowego żywienia. Musieli zmienić styl życia, a także zadbać o większą aktywność fizyczną córki.
Po sześciu miesiącach stosowania się do zaleceń lekarzy, waga dziewczynki spadła o 25 proc. Ustabilizowano również poziom glukozy we krwi i zakończono leczenie metforminą. Regres był możliwy dzięki wczesnemu i szybkiemu zdiagnozowaniu choroby oraz całkowitej zmianie starego stylu życia.
Lekarze z Uniwersytetu Teksańskiego podkreślają, że wzrost zachorowań na cukrzycę typu II jest spowodowany właśnie zwiększeniem się liczby pacjentów w bardzo młodym wieku. Apelują również o wykonywanie niezbędnych badań w celu jej zdiagnozowania lub wykluczenia u otyłych dzieci.
3. Niezakaźna epidemia
W 2006 roku Organizacja Narodów Zjednoczonych uznała cukrzycę za największą na świecie epidemię spowodowaną chorobą niezakaźną, w 2011 roku natomiast za jedną z czterech chorób, które zabijają ludzkość. Według opublikowanego w 2013 roku raportu „Niebieskiej Księgi Cukrzycy” przygotowanego przez Koalicję na rzecz Walki z Cukrzycą przy współpracy z Narodowym Funduszem Zdrowia na świecie cukrzycę diagnozuje się co dziesięć sekund, a co sześć umiera kolejna osoba z powodu jej powikłań. Prawie 382 miliony osób na świecie, w tym trzy miliony w Polsce, zmaga się z tą chorobą.