Trwa ładowanie...

Zimowa opryszczka – profilaktyka

Avatar placeholder
30.05.2017 13:01
Zimowa opryszczka – profilaktyka
Zimowa opryszczka – profilaktyka

Opryszczka wargowa jest dość częstą zmianą skórną, pojawiającą się najczęściej w czasie zimy. Wirusy odpowiedzialne za tę dolegliwość mogą być przenoszone jedynie przez bezpośredni kontakt. Jednak zimą wzrasta liczba zachorowań ze względu na obniżoną odporność oraz czynniki takie jak wiatr i mróz. Objawami opryszczki są ból, pieczenie oraz swędzenie. Na całe szczęście istnieją skuteczne sposoby na złagodzenie tych dokuczliwych dolegliwości.

spis treści

1. Czemu opryszczka pojawia się zimą?

Zdecydowana większość osób jest nosicielami wirusa odpowiedzialnego za wywołanie opryszczki. Jednak tylko co druga cierpi na aktywną formę tej choroby. Niestety, opryszczka ma tendencje do nawracania. Najczęściej przypadki opryszczki zdarzają się w dzieciństwie. Pierwszym objawem jest uczucie swędzenia oraz obrzęk i zaczerwienienie.

Nosicielami opryszczki jest zdecydowana większość społeczeństwa
Nosicielami opryszczki jest zdecydowana większość społeczeństwa (123RF)
Zobacz film: "Jak zadbać o prawidłowe relacje z dzieckiem?"

Pojawieniu się schorzenia najbardziej sprzyjają warunki atmosferyczne, takie jak duża ekspozycja skóry na słońce i wiatr oraz obniżona temperatura ciała. Właśnie z tego powodu w okresie jesienno-zimowym tak wiele osób cierpi na opryszczkę. Wirus HSV1 ją wywołujący jest wrażliwy na niską i wysoką temperaturę, które powodują jego aktywację. Dlatego w czasie upalnego i słonecznego lata również może dojść do zakażenia.

2. Objawy opryszczki

Zaraz po zaatakowaniu przez wirusa objawy opryszczki nie są zauważalne. Dopiero po kilku dniach mogą pojawić się pierwsze dokuczliwe dolegliwości związane z tą chorobą. Najbardziej charakterystycznym symptomem jest pojawienie się pęcherzyków z płynem surowiczym. Po jakimś czasie zaczynają one pękać i zamieniać się w strupki. Zmianom skórnym towarzyszą zazwyczaj też inne objawy takie jak: osłabienie organizmu, gorączka i bóle głowy. Czasami może dochodzić do powiększenia węzłów chłonnych.

Opryszczka - "wredny" wirus
Opryszczka - "wredny" wirus

W wielu przypadkach, bo aż w 80-90% zakażenie wirusem opryszczki ma charakter bezobjawowy. Jest to okres,

zobacz galerię

Zazwyczaj najcięższy przebieg ma choroba, gdy wirus atakuje po raz pierwszy – wtedy dolegliwości mogą trwać nawet przez około trzy tygodnie. Kolejne zakażenia mają z reguły dużo łagodniejszy przebieg i trwają około tygodnia. Nasilenie objawów bywa bardzo różne i jest w dużym stopniu uzależnione od indywidualnych predyspozycji. Niektóre osoby przechodzą okres choroby bardzo ciężko, inne mają ledwo zauważalne objawy. Intensywność symptomów w dużym stopniu jest uzależniona także od miejsca zakażenia.

Musisz to wiedzieć

3. Profilaktyka

Opryszczka jest schorzeniem, któremu nie tylko towarzyszą bardzo dokuczliwe dolegliwości, ale również bardzo nieestetycznie wyglądającym. Zmiana skórna w okolicy ust jest szczególnie dużym powodem do zmartwień dla pań. Niestety, nie jest możliwe całkowite pozbycie się wirusa opryszczki z organizmu, po pierwszym zakażeniu pozostanie w nim na stałe. Obecnie istnieją jednak sposoby na znaczne złagodzenie objawów choroby oraz zmniejsza się ryzyko nawrotów opryszczki. W aptekach dostępnych jest wiele preparatów o takim działaniu.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze