Zioła na bezsenność - jakie wybrać?
Zażywanie preparatów ziołowych jest jednym z najpopularniejszych sposobów walki z bezsennością. Wynika to z faktu, iż dostęp do nich jest łatwy. Powszechnie uważa się je również za środki bezpieczne. Dlatego wiele osób cierpiących na bezsenność zamiast zacząć się leczyć pod okiem specjalisty, woli kupić w aptece ziołowe leki nasenne lub uspokajające.
1. Ziołowe preparaty nasenne
Ziołowe środki nasenne są przyjmowane przez wiele osób. Jednak mało kto wie, że są one skuteczne tylko i wyłącznie w przypadku bezsenności krótkotrwałej, która może być spowodowana na przykład nadmiernym napięciem emocjonalnym lub chwilowym zdenerwowaniem. Preparaty te pomagają się wyciszyć i uspokoić przed zaśnięciem. Ich działanie nie pomaga jednak poprawić jakości samego snu. Ziołowe leki uspokajające nie mogą być przyjmowane regularnie przez dłuższy czas, a jedynie doraźnie. W przypadku przewlekłej bezsenności należy koniecznie skontaktować się z lekarzem. Aby zwalczyć problem, należy wyeliminować jego przyczynę.
W skład najpopularniejszych ziołowych preparatów nasennych wchodzą:
• kwiaty i owoce głogu działają rozkurczowo na naczynia krwionośne;
• korzeń kozłka lekarskiego, który ma działanie zarówno uspokajające, jak i nasenne. Korzeń ten jest wykorzystywany w leczeniu stresu, stanów nadmiernego napięcia nerwowego, lęku, zdenerwowania;
• szyszki chmielu oprócz działania uspokajającego mają również właściwości przeciwzapalne, hamujące rozwój bakterii oraz moczopędne;
• liście melisy działają kojąco, przeciwzapalnie i poprawiają perystaltykę jelit;
• ziele dziurawca oddziałuje na układ pokarmowy. Ma również działanie przeciwzapalne i łagodzi objawy łagodnej depresji;
• ziele męczennicy cielistej powoduje rozkurcz mięśni jelit, macicy oraz naczyń krwionośnych.
Ziołowe preparaty na sen są sprzedawane w różnej formie. Można kupić je w postaci syropów, tabletek, kropli, nalewek, odwarów lub naparów. Preparaty te różnią się zarówno składem, jak i dawkami. Jednak w każdym przypadku przyjmowanie ich może mieć tylko i wyłącznie charakter doraźny. Jeśli dolegliwości się utrzymują, konieczne jest rozpoczęcie odpowiedniej terapii pod okiem specjalisty.
2. Uboczne efekty przyjmowana leków ziołowych
Zanim sięgniemy po nasenne preparaty ziołowe, należy koniecznie zwrócić uwagę na kilka rzeczy. Choć powszechnie uważa się, że środki te są naturalne i bezpieczne, należy podczas ich przyjmowania zachować ostrożność i zdrowy rozsądek. Niestety, nie dysponujemy dokładnymi informacjami na temat ich całościowego działania i wpływu na organizm człowieka. Dlatego trudno określić możliwe działania uboczne. Do tej pory przeprowadzono niewielką liczbę badań naukowych dotyczących tego tematu.
Musisz to wiedzieć
Przyjmując preparaty ziołowe, należy pamiętać, że mają one nie tyko działanie uspokajające i nasenne. Wpływają również na pracę wielu narządów wewnętrznych. Nie można też zapominać o tym, że preparaty ziołowe zawierają zazwyczaj różne dawki substancji. Mimo podobnego składu mogą więc w inny sposób oddziaływać na organizm.