Trwa ładowanie...

Zioła na dobry sen

Avatar placeholder
14.06.2017 13:42
Zioła na dobry sen
Zioła na dobry sen

Problemy z zasypianiem mogą zdarzyć się każdemu. Jeżeli jednak bezsenność powtarza się coraz częściej, warto zastanowić się i sprawdzić, czy nie jest to objaw poważniejszej choroby. Jak w bezsenności pomogą nam zioła?

Niekiedy za bezsenność odpowiada stres, zła dieta, ale może to być również oznaka chorób krążenia i innych dolegliwości. Jeżeli lekarz wykluczy poważniejsze schorzenia, możemy sięgnąć po zioła, które sprawdzą się w przypadku problemów z zasypianiem.

spis treści

1. Kozłek lekarski

Popularniejsza nazwa tego zioła to waleriana. Sprawdza się przy problemach z zasypianiem, ale również przy wyczerpaniu psychicznym. Korzeń waleriany wraz z ziołami typu melisa lub dziurawiec jest składnikiem leków uspakajających, obniżających ciśnienie i innych.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Wiele ziół jest w stanie poprawić nasze problemy ze snem
Wiele ziół jest w stanie poprawić nasze problemy ze snem (123RF)

Kozłek lekarski sprawdza się nie tylko w przypadkach bezsenności. Możemy sięgnąć po to popularne zioło również przy silnym lęku, jak również gdy dokucza nam psychiczne zmęczenie. Korzeń waleriany znajdziemy w znanych lekach uspakajających obok takich ziół jak: melisa, głóg i dziurawiec. Warto jednak wiedzieć, że najczęściej jest zalecany osobom starszym. Nie należy podawać go dzieciom, jak również kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Sposoby na bezsenność w ciąży
Sposoby na bezsenność w ciąży [9 zdjęć]

W trakcie ciąży organizm kobiety doświadcza intensywnych zmian hormonalnych, które mogą wywierać niekorzystny

zobacz galerię

2. Ziele męczennicy i chmiel

W kłopotach z zasypianiem pomoże również ziele męczennicy. Zioło to działa na ośrodkowy układ nerwowy i jest stosowane przy długotrwałej bezsenności. Co więcej, nie powoduje uzależnienia i nie ma skutków ubocznych. Szyszki chmielu obniżają ciśnienie krwi, ułatwiają trawienie i działają przeciwbólowo. W aptece możemy znaleźć preparaty na bezsenność, w których skład wchodzą między innymi szyszki chmielu oraz waleriana.

3. Nie tylko zioła na lepszy sen

Na dobry sen sprawdzą się nie tylko zioła, które mają działanie nasenne i uspakajające, ale również zapachy olejków. Tak na przykład olejek z jałowca działa uspakajająco. Kilka jego kropel można dodać do kąpieli. Olejek z kminu rzymskiego działa bardzo podobnie jak ten z jałowca. Dodatkowo olej z kminu jest łagodny i można go stosować do masażu niemowląt. Działanie uspakajające i kojące ma również wyciąg z lawendy. Co więcej, lawenda pomaga w opanowaniu strachu i nerwowości.

Musisz to wiedzieć

Nie każdy może o tym wiedzieć, ale również olejek majerankowy działa uspakajająco i pomaga w problemach z zasypianiem. Stosowany częściej jako maść łagodząca podrażnienie nosa przy katarze sprawdza się również jako środek rozluźniający i powodujący senność.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze