Trwa ładowanie...

Zmiana trybu życia sposobem na depresję

Avatar placeholder
24.05.2017 07:19
Zmiana trybu życia sposobem na depresję
Zmiana trybu życia sposobem na depresję

Życie osoby chorej na depresję diametralnie się zmienia. Pojawić się mogą problemy emocjonalne, społeczne, a objawy depresji, takie jak zaburzenia snu czy przewlekłe zmęczenie, mogą skutkować trudnościami w miejscu pracy lub w szkole. Czy można choć w minimalnym stopniu polepszyć swój nastrój, gdy choruje się na zaburzenia psychiczne?

spis treści

1. Metody leczenia depresji

Leczenie depresji przebiega wielotorowo. Nie wystarczy sama farmakoterapia czy psychoterapia, niezbędna jest również zmiana trybu życia. Powinna ona obejmować nie tylko sposób myślenia, ale również szczególną dbałość o swoje zdrowie. W leczeniu depresji istotną rolę odgrywa: aktywność fizyczna utrzymana na odpowiednim poziomie, racjonalna dieta, * efektywny i regenerujący odpoczynek nocny.

2. Aktywność fizyczna

Osobie chorej na depresję trudno pójść na trening. Hamuje ją zniechęcenie, poczucie zmęczenia, czasem objawy somatyczne. Warto jednak choć spróbować podjąć aktywność fizyczną. W czasie ćwiczeń uwalniają się endorfiny, tzw. hormony szczęścia. Warto zaznaczyć, że wysiłek nie musi być duży. Wystarczy co najmniej 20-minutowy spacer, jazda na rowerze, pływanie czy bieganie. Podjęcie każdej aktywności powinno być uznane za ogromny sukces osoby chorej. Warto, by osoba jej bliska zwróciła na ten fakt uwagę. Dowartościowanie i podziw przynoszą pozytywne rezultaty w leczeniu depresji.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
Bezsenność bywa objawem depresji
Bezsenność bywa objawem depresji

3. Dieta i racjonalne żywienie

W przypadku depresji często pojawiają się zaburzenia odżywiania. Pacjent może tracić na wadze, gdyż odmawia przyjmowania posiłków, może również przytyć, gdyż poprawę nastroju przynosi mu objadanie się. Są to dwie skrajności, które wymagają szybkiej interwencji. Ważne, by w codziennej diecie osoby z depresją regularnie pojawiały się warzywa i owoce. Z nich właśnie powinien składać się każdy posiłek. Należy również pić odpowiednią ilość wody (co najmniej 1,5 litra na dobę). Pozytywne rezultaty może przynieść również rezygnacja z kofeiny oraz napojów energetycznych (te tylko pozornie dają więcej siły i energii do działania). Dobrą formą przekąski są orzechy i bakalie. W diecie nie powinno również zabraknąć ryb bogatych w kwasy tłuszczowe omega-3.

4. Nocny odpoczynek

Zaburzenia snu są częstym objawem depresji. Niestety, taki stan jedynie pogłębia problemy emocjonalne i może prowadzić do nasilenia się symptomów choroby. Pacjent ma bowiem problemy z koncentracją i pamięcią. Pojawić się mogą ponadto napięciowe bóle głowy, bóle karku. W ciągu dnia chory jest zmęczony, zdezorganizowany, brakuje mu motywacji i siły, by sprostać codziennym problemom. Objawy bezsenności to: problemy z zaśnięciem, częste budzenie się w nocy, * wczesne budzenie się i trudności w ponownym zaśnięciu. Warto podjąć próby przezwyciężenia bezsenności. Pomóc w tym może picie melisy przed snem lub delektowanie się kubkiem ciepłego mleka. Warto też zadbać o odpowiednie warunki do spania (temperatura w sypialni powinna oscylować wokół 18°C). Przed snem powinno się ograniczyć oglądanie telewizji lub czytanie książki lub gazet na nośnikach elektronicznych.

Zobacz także:

Osoby z depresją powinny również zadbać o swoje potrzeby duchowe, jeśli czują, że może to być ich sposób na łagodzenie objawów choroby. Niektórzy pacjenci właśnie we wspólnotach religijnych odnajdują wsparcie i zmieniają nastawienie do świata na bardziej pozytywne. Dobrze jest również zadbać o kontakty międzyludzkie. Rozluźnienie więzi rodzinnych czy koleżeńskich nie jest dobrym pomysłem. Warto zaznaczyć, że zmiana trybu życia w przypadku depresji nie jest prosta. Najtrudniejszy jest jednak pierwszy krok, każdy kolejny jest bowiem zdecydowanie łatwiejszy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze