To nie musi być ADHD – dolegliwości dziecięce, które dają podobne objawy
ADHD jest schorzeniem związanym z deficytem uwagi. W Polsce cierpi na nie ok. 80 tys. dzieci. Zaburzenie to objawia się nadpobudliwością ruchową oraz brakiem zahamowań w kontaktach międzyludzkich. W medycynie istnieją także inne dolegliwości dziecięce, których symptomy możemy porównać do ADHD. Hipoglikemia, bezsenność i niedosłuch są jednymi z nich.
1. 1. Autyzm
Dzieci cierpiące na autyzm mają problem z dostosowaniem się do otoczenia. Zmiana środowiska powoduje u nich nadpobudliwość. Zarówno dzieci autystyczne, jak i te z ADHD, trudniej zawierają przyjaźnie oraz mają problemy ze zrozumieniem zasad panujących wśród rówieśników.
Różnica między tymi zaburzeniami jest jednak widoczna. Dziecko z autyzmem ma trudności z komunikacją. Żyjąc w swoim świecie, często nie mówi oraz nie wykonuje żadnych gestów.
2. 2. CHAD, czyli zaburzenia nastroju
Niektórzy eksperci są zdania, że ok. 85 proc. dzieci z chorobą afektywną dwubiegunową diagnozowanych jest jako cierpiące na ADHD.
Osoby z CHAD są nadpobudliwe, mają zaburzenia koncentracji oraz problemy z bezsennością. Większość objawów tych schorzeń jest taka sama, jednak istnieje jeden element, dzięki któremu możemy je rozróżnić. ADHD stwierdza się około 7. roku życia, natomiast CHAD pojawia się epizodycznie.
3. 3. Hipoglikemia, czyli niski poziom glukozy we krwi
Dzieci z niskim poziomem cukru we krwi mają problemy z siedzeniem w jednej pozycji oraz kłopoty z koncentracją. Niektóre z nich wykazują agresję w stosunku do otoczenia lub są nadpobudliwe. Dotychczasowe przypuszczenia dotyczące związku pomiędzy poziomem cukru a powstawaniem ADHD są więc błędne.
4. 4. Zaburzenia słuchu
Rozpoznanie niedosłuchu u małych dzieci jest bardzo trudne. Problemy ze słuchem są przyczyną zaburzeń komunikacyjnych. Dzieci przegapiają część rozmowy nie z powodu braku skupienia, a z powodu niedosłuchu. Nie dziwi więc fakt, że zamiast odpowiadać na pytania, zajmują się czymś innym. Jeśli więc podejrzewasz u dziecka ADHD, najpierw zabierz go na badanie słuchu.
5. 5. Zaburzenia snu
U dzieci z ADHD może wystąpić bezsenność. Skutkiem tego jest wzmożony brak koncentracji, kłopoty z komunikacją czy zaburzenia pamięci krótkotrwałej. Takie same objawy daje nieprzespana noc u zdrowego dziecka.
Niektórzy uczniowie przeżywają również napady nieświadomości, czyli krótkotrwałe epizody nieuwagi. Są one często porównywane do dezorientacji, która występuje w ADHD.
6. 6. Niedoczynność tarczycy
Niedoczynność tarczycy może powodować trudności z koncentracją oraz problemy z pamięcią. Często objawy te są mylnie przypisywane właśnie ADHD. Przed wizytą u psychologa sprawdź poziom hormonów tarczycy u twojego dziecka.
7. 7. Zatrucie ołowiem
Objawy podobne do ADHD może wykazać także zatrucie ołowiem. Dzieci z tego typu zatruciem mają problemy z koncentracją oraz trudności w przyswajaniu wiedzy.
Ołów możemy znaleźć w zabawkach lub malowanych meblach, które zostały wykonane w latach 1976-1978. Do zatrucia może dojść także przez kanalizację.
Zobacz także:
- Mity o ADHD, w które wciąż wierzymy
- Jak pomóc dziecku z ADHD?
- Znane osoby, które mają ADHD