Trwa ładowanie...

12 najczęstszych powodów płaczu dziecka i sposoby, by sobie z nim poradzić

12 najczęstszych powodów płaczu dziecka i sposoby, by sobie z nim poradzić
12 najczęstszych powodów płaczu dziecka i sposoby, by sobie z nim poradzić (Zdjęcie dziecka / Shutterstock)

Skąd możemy wiedzieć, co nasza pociecha stara się nam powiedzieć? Odpowiednia interpretacja płaczu brzdąca może sprawiać problem, zwłaszcza świeżo upieczonym rodzicom. Przedstawiamy zatem najczęstsze jego przyczyny i podpowiadamy, w jaki sposób uspokoić malucha.

spis treści

1. Dlaczego niemowlę płacze?

Nagły przeraźliwy płacz niemowlaka to zawsze powód do stresu i niepokoju, zwłaszcza dla młodych rodziców. Warto jednak nauczyć się rozpoznawać komunikaty, jakie daje nam dziecko poprzez takie zachowanie aby jak najszybciej mu pomóc. Oto 12 powodów, dla których niemowlę płacze.

2. Głód

To prawdopodobnie pierwsza rzecz, o której myślisz, słysząc, jak twoje dziecko popłakuje. Jeśli nauczysz się rozpoznawać ten dźwięk, będziesz mógł zacząć karmienie zanim lament rozpocznie się na dobre. Także rozdrażnienie, mlaskanie czy wkładanie rączek do buzi może świadczyć o tym, że maluch czeka na kolejną porcję mleka.

3. Nieświeża pieluszka

Zobacz film: "Jak przewijać niemowlę?"

Niektóre dzieci alarmują rodziców zaraz po tym, jak w ich pieluszce pojawi się coś, co z pewnością je zaskakuje. Dyskomfort z tym związany to druga obok głodu częsta przyczyna wylewanych łez.

Jeżeli twojemu dziecku nie przeszkadza to tak bardzo, pamiętaj, by od czasu do czasu zajrzeć, co dzieje się w pieluszce, gdyż zbyt rzadka jej wymiana może powodować bolesne odparzenia.

Choroby i dolegliwości niemowlęce
Choroby i dolegliwości niemowlęce

Choć rodzice robią wszystko, by ich maleństwo było zdrowe i szczęśliwe, nie nad wszystkim mogą zapanować

przeczytaj artykuł

4. Senność

Czy dzieci to nie szczęściarze? Kiedy czują zmęczenie, są w stanie zasnąć o każdej porze i w każdym miejscu. Tak przynajmniej myślą dorośli. W rzeczywistości to dla nich trudniejsze, niż myślisz. Zamiast grzecznie dać się kołysać, często popadają w rozdrażnienie i płaczą, zwłaszcza wtedy, gdy są bardzo zmęczone.

5. Potrzeba utulenia

Dzieci bardzo potrzebują przytulania. Chcą także widzieć swoich rodziców, słyszeć ich głosy, czuć bicie serca i wyczuwać niepowtarzalny zapach mamy lub taty.

Płacz może być sposobem przywołania opiekuna. Nie martw się, że reagując w ten sposób, możesz rozpieścić dziecko – w ciągu pierwszych miesięcy życia nie jest to możliwe. Aby nie męczyć zbytnio ramion, spróbuj wykorzystać w tym celu chustę.

6. Kłopoty z brzuszkiem

Tajemniczy stan określany mianem kolki często jest powodem łez – maluch płacze przez co najmniej trzy godziny dziennie, co najmniej trzy dni w tygodniu, co najmniej trzy dni z rzędu.

Jeżeli twoje dziecko często płacze po karmieniu, przyczyną może być właśnie ból brzuszka. Wielu rodziców sięga wówczas po różnego typu ziołowe preparaty, jednak trzeba pamiętać, że każdą taką decyzję należy skonsultować z pediatrą.

7. Potrzeba beknięcia

Odbijanie nie zawsze jest konieczne, jednak jeśli dziecko płacze po jedzeniu i dokucza mu czkawka, to może być wszystko, czego w danej chwili potrzebuje. Podczas karmienia piersią lub butelką niemowlęta połykają spore ilości powietrza, a kiedy nie jest ono uwalniane, może powodować dyskomfort.

Po posiłku warto ponosić malucha i zaczekać aż mu się odbije. To z pewnością przyniesie mu ulgę.

Mały brzuszek – duże problemy. Podpowiadamy, jak pomóc maluchowi w przypadku kolki niemowlęcej
Mały brzuszek – duże problemy. Podpowiadamy, jak pomóc maluchowi w przypadku kolki niemowlęcej

Kolka niemowlęca daje się mocno we znaki zarówno cierpiącemu maluchowi, jak i zaniepokojonym i przemęczonym

przeczytaj artykuł

8. Zbyt wysoka lub niska temperatura w pomieszczeniu

Kiedy dziecku jest za chłodno, np. podczas przewijania czy zmieniania ubranka, może protestować. Maluchy, a szczególnie noworodki, lubią ciepło, ale nie można ich przegrzać. Z reguły wystarcza im o jedna warstwa więcej niż osobie dorosłej. O wiele bardziej prawdopodobne jest, że bobas będzie narzekał na zbyt niską temperaturę niż zbyt wysoką.

9. Drobnostka

Spokój dzieci może zakłócić coś naprawdę małego i trudno dostrzegalnego, jak kosmyk włosów owinięty wokół palca. Wydawać się może, że dziecko płacze bez powodu, jednak jest ono bardzo wrażliwe na tego typy drobiazgi.

Niektóre dzieci mogą być na tyle wybredne, że przeszkodzi im materiał, z którego wykonana jest twoja bluzka lub wygląd butelki, której używasz do karmienia.

10. Ząbkowanie

Proces wyrastania ząbków może być bardzo bolesny. Niektóre dzieci mogą być bardziej płaczliwe niż inne, ale wszystkie w tym czasie odczuwają dyskomfort, stają się marudne i wybredne.

Jeżeli twoje dziecko ciągle płacze, a ty nie masz pewności dlaczego tak się dzieje, spróbuj potrzeć jego dziąsła palcem, aby sprawdzić, czy ząb nie jest przypadkiem „w drodze”. Pierwszy wyżyna się zazwyczaj między 4. a 7. miesiącem życia, chociaż czasem zdarza się to wcześniej.

11. Zbyt dużo hałasu

Dzieci nieustannie uczą się otaczającego je świata, ale zbyt duża liczba bodźców może sprawić, że będą miały problem z ich przetworzeniem. Światło, hałas, przekazywanie z rąk do rąk – dziecko może mieć ochotę powiedzieć: „Mam dość”.

Wiele niemowląt lubi, kiedy zostaną ciasno owinięte – czują się wtedy bezpieczniejsze. Jeżeli maluch jest już nieco starszy, pozwól mu na chwilę pozostać samemu, by mógł dać upust negatywnym emocjom.

Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka
Dowiedz się, jak wybrać bezpieczną zabawkę dla dziecka [10 zdjęć]

Wybierając zabawki dla dzieci, warto pamiętać nie tylko o radości, jaką mają sprawić, ale także o bezpieczeństwie

zobacz galerię

12. Za mało bodźców

Wymagające dzieci są bardziej otwarte, chcą zobaczyć i dotknąć dosłownie wszystkiego, dlatego sposobem na zahamowanie płaczu jest aktywność. Aby nie było to dla ciebie zbyt męczące, spróbuj nosić je w specjalnej chuście lub nosidełku na brzuchu. Odwiedźcie plac zabaw lub zoo. Zadbaj o to, by dziecko się nie nudziło.

13. Złe samopoczucie

Jeżeli podstawowe potrzeby dziecka zostały zaspokojone, a ono wciąż popłakuje, powodem może być złe samopoczucie. W takiej sytuacji sprawdź mu temperaturę i bądź czujna na inne możliwe objawy choroby.

Płacz chorego dziecka brzmi zazwyczaj nieco inaczej niż ten wywołany głodem czy nieświeżą pieluchą, dlatego warto wtedy zaufać swojemu instynktowi i skontaktować się z lekarzem.

Dlaczego maluchy płaczą? Bo mają własne powody, ale nawet najmądrzejsi rodzice nie potrafią czytać w ich myślach, a one same nie potrafią opowiedzieć nam o swoich bolączkach. Na szczęście, nawet nie znając przyczyny cierpienia malucha, możemy zrobić wiele, by otrzeć ich łzy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze