Antybiotyki i alkohol. Czy można je łączyć?
Wpływ alkoholu na organizm podczas antybiotykoterapii może być bardzo różny i zależy przede wszystkim od indywidualnej wrażliwości. W niektórych sytuacjach takie połączenie nie przyniesie żadnych negatywnych objawów, a w innych zakończy się znacznym pogorszeniem stanu chorego. Jęśli dojdzie do reakcji disulfiranowej, może to być stan zagrożenia życia. Warto dowiedzieć się, jakie mogą być następstwa picia alkoholu w trakcie antybiotykoterapii.
1. Następstwa picia alkoholu podczas antybiotykoterapii
Picie alkoholu podczas przyjmowania antybiotyków nie jest zalecane, ponieważ między innymi obniża to skuteczność terapii. Może prowadzić do wydłużenia leczenia lub nasilenia objawów choroby.
W przypadku niektórych antybiotyków łączenie ich z alkoholem stanowi zagrożenie dla życia, ponieważ może prowadzić do reakcji disulfiranowej. Lekami, których bezwzględnie nie można łączyć z alkoholem, są na przykład metronidazol czy gryzeofulwina.
Bardzo ważne jest, by przed rozpoczęciem terapii jakimkolwiek antybiotykiem dokładnie zapoznać się z treścią ulotki znajdującej się w opakowaniu. Zażywanie antybiotyków niesie ze sobą praktycznie każdorazowo jakieś niepożądane efekty, etanol może je dodatkowo nasilić.
Połączenie tych substancji często objawia się nudnościami, wymiotami, silnym bólem głowy lub drgawkami.
Reakcja jest uzależniona od wielu czynników, między innymi od wieku, stanu osoby chorej oraz typu antybiotyku. W przypadku spożycia alkoholu w trakcie leczenia antybiotykiem należy skonsultować się z lekarzem.
Efekty uboczne spożywania alkoholu podczas antybiotykoterapii są wynikiem zaburzenia procesu przemiany materii i działania niektórych enzymów. Obecność alkoholu może nasilać działanie leków, ponieważ enzymy odpowiedzialne za ich neutralizację w organizmie w pierwszej kolejności działają na etanol.
Mówiąc o alkoholu mówimy o wszystkich jego rodzajach. W reakcji antybiotyk a piwo czy wino, tak samo, jak w przypadku mocniejszego trunku, może dojść do niepożądanych reakcji.
2. Reakcja disulfiramowa
Reakcja disulfiramowa może być następstwem spożycia alkoholu w trakcie terapii metronidazolem albo antybiotykami z grupy cefalosporyn. Nazwa tej reakcji pochodzi od preparatu disulfiram, który jest wykorzystywany w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu.
Lek ten hamuje metabolizowanie alkoholu, co skutkuje bardzo nieprzyjemnymi objawami wynikającymi z obecności w organizmie aldehydu octowego. Podobna reakcja może być wywołana przez antybiotyki. Najczęstszymi objawami reakcji disulfiramowej są:
- uczucie kołatania serca;
- hipotonia;
- silny ból głowy;
- znaczne pogorszenie samopoczucia;
- osłabienie;
- majaczenie;
- nudności oraz wymioty;
- zaburzenia świadomości;
- utrata przytomności.
Musisz to wiedzieć
- Błędy w antybiotykoterapii u dzieci
- Bezpieczna antybiotykoterapia
Dość często w przypadku osób spożywających duże ilości napojów z etanolem dochodzi do pojawienia się oporności na antybiotykoterapię. Dzieje się tak, mimo że alkohol i antybiotyki nie były zażywane jednocześnie.
Wynika to z uwarunkowań enzymów metabolicznych obecnych w organizmie. W przypadku takich osób może okazać się konieczne stosowanie większych dawek leków niż u innych pacjentów.
3. Kiedy można pić alkohol po antybiotyku?
Po zakończeniu antybiotykoterapii należy odczekać co najmniej 48 godzin, ponieważ lek przez ten czas utrzymuje się we krwi jeszcze i działa. Jeśli w tym czasie wypijemy alkohol, możemy zniweczyć efekty leczenia lub uodpornić się na antybiotyk.