Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Astygmatyzm – skąd się bierze?

 Agnieszka Gotówka
31.03.2021 17:13
Astygmatyzm – skąd się bierze?
Astygmatyzm – skąd się bierze? (123rf)

Gdy promienie świetlne nieprawidłowo padają na siatkówkę, wzrok staje się nieostry. Mówimy wówczas o astygmatyzmie. Może on łączyć się z inną wadą wzroku, np. krótkowzrocznością lub dalekowzrocznością. Mamy wówczas do czynienia z niezbornością złożoną.

Astygmatyk skarży się na problemy z widzeniem. W jego przypadku obrazy są nieostre, a krawędzie przedmiotów czy osób – rozmyte. Może mieć również problem z rejestracją prawidłowego kąta nachylenia. Dzieci z astygmatyzmem z kolei mają problem z rozpoznawaniem niektórych liter, np. mylą „F” z „P”.

Gdy pojawią się tego typu symptomy lub wystąpią inne problemy ze wzrokiem, należy udać się do okulisty. U specjalisty najczęściej diagnozuje się krótkowzroczność, dalekowzroczność, jaskrę, zaćmę, astygmatyzm. Do odpowiedniego rozpoznania okulista potrzebuje sprzętu, który jest podstawowym wyposażeniem gabinetu. Podejrzewając astygmatyzm, okulista sięgnie zapewne po oftalmometr Javala, za pomocą którego zmierzy oś oraz stopień niezborności oka.

spis treści

1. Przyczyny astygmatyzmu

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

U pacjentów z astygmatyzmem stwierdza się nieprawidłową budowę rogówki odpowiedzialnej za załamywanie się światła. W przypadku niezborności posiada ona wiele promieni krzywizny. Ma przy tym kształt wycinka piłki do rugby (astygmatyzm rogówkowy). Wiązka promieni, która wpada do oka, załamuje się i skupia w wielu punktach (a nie w jednym, jak dzieje się w przypadku zdrowego oka).

Astygmatyzm to nieprawidłowość w budowie rogówki
Astygmatyzm to nieprawidłowość w budowie rogówki (123RF)

2. Astygmatyzm wrodzony

Niezborność jest najczęściej wadą wrodzoną, a zaburzenia widzenia pojawiają się w chwili przekroczenia określonego stopnia deformacji. Niekiedy astygmatyzm łączy się z innymi wadami wzroku (np. diagnozowane są: astygmatyzm oraz krótkowzroczność). Mamy wówczas do czynienia z astygmatyzmem złożonym. Wada może pojawić się również w wyniku urazu lub na skutek mechanicznego uszkodzenia rogówki.

Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia
Choroby oczu dzieci, które można wykryć na podstawie zdjęcia [5 zdjęć]

Okazuje się, że zwykłe zdjęcie może przyczynić się do wykrycia siatkówczaka, który jest groźnym nowotworem

zobacz galerię

Leczenie astygmatyzmu polega na noszeniu korekcyjnych szkieł cylindrycznych lub odpowiednio dobranych soczewek kontaktowych. Te ostatnie są szczególnie polecane w przypadku pourazowej niezborności, bowiem ściśle przylegają do powierzchni rogówki, wygładzając przy tym jej powierzchnię.

Astygmatyzm może być ponadto leczony za pomocą korekcji laserowej przy wykorzystaniu jednej z metod:

• Lasik (do 6 dioptrii),

• PRK/Lasek (do 2,5 dioptrii),

• Epi-Lasik (do 3 dioptrii).

Musisz to wiedzieć

Leczenie operacyjne skutecznie usuwa wadę wzroku i często w znacznym stopniu poprawia komfort życia pacjenta. W przypadku pojawienia się pierwszych problemów ze wzrokiem, konieczne jest zgłoszenie się do okulisty. Jeśli astygmatyzm nie będzie prawidłowo leczony, mogą pojawić się problemy takie jak: przewlekłe zapalenie brzegów powiek, zapalenie spojówek, silne bóle głowy, a w przypadku dzieci i młodzieży – trudności w nauce.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze