AZS – jak dbać o skórę zimą?
Tak jak w okresie letnim możemy nieco odpocząć od przykrych objawów atopowego zapalenia skóry, tak w okresie jesienno-zimowym musimy liczyć się na ich powrót. Skóra znów swędzi, pojawiają się zaczerwienienia i złuszczenia. Dlaczego w okresie zimowym choroba powraca? Jak sobie radzić z AZS jesienią i zimą?
1. Przyczyny zaostrzenia objawów AZS zimą
Wakacje to czas relaksu, odpoczynku i, co za tym idzie, mniejszego stresu. Jesień to czas powrotu do pracy, szkoły i na uczelnię. Większe obowiązki, większa odpowiedzialność równa się większy niepokój i stres. Wszystko to ma wpływ na atopowe zapalenie skóry. Dodatkowo atopowa skóra nie lubi klimatyzowanych, przegrzanych i zamkniętych pomieszczeń. Gromadzą się bowiem w niej roztocza, kurz i inne alergeny, które niekorzystnie wpływają na skórę. Objawy choroby atopowej pogłębia również fakt, że ubieramy się cieplej, przegrzewamy ciało, wybieramy drapiące, ale ciepłe swetry. Wszystko to podrażnia delikatny naskórek.
2. Jak pielęgnować skórę atopową w okresie zimowym?
Jeżeli cierpimy na atopowe zapalenie skóry, w okresie zimowym powinniśmy szczególnie zadbać o pielęgnację naskórka. Specjalne preparaty i kosmetyki dla skóry atopowej możemy nabyć w aptekach. Znajdziemy tam wiele rodzajów i serii dermokosmetyków do tego rodzaju skóry. Ich działanie może okazać się zbawienne, gdyż nawilżają i natłuszczają delikatną i swędzącą skórę. Dzięki temu naskórek staje się mniej szorstki, a zaczerwienienia mniejsze i mniej dokuczliwe.
Warto również pamiętać, że rozgrzewające kąpiele w bardzo gorącej wodzie nie są korzystne dla skóry z AZS. Co więcej, mogą zaostrzyć objawy, gdyż długie moczenie w ciepłej wodzie znacznie wysusza skórę. Znacznie lepiej jest wybrać krótki prysznic. Z kolei grube i ciężkie ubrania można zastąpić kilkoma warstwami bawełnianej odzieży, która jest gładka i miękka. W razie potrzeby zawsze można zdjąć jedną warstwę, aby nie przegrzewać ciała. Lepiej również zrezygnować z drapiących szalików i wełnianych dodatków, które mogą podrażniać wrażliwą skórę i nasilić swędzenie.
3. Jak poradzić sobie z uporczywym swędzeniem?
Na uporczywe swędzenie może pomóc odpowiednie natłuszczanie i nawilżanie suchej skóry. Warto w tym celu korzystać z preparatów dla skóry atopowej. Innym sposobem na swędzenie jest przyłożenie zimnego kompresu lub zażycie leku przeciwhistaminowego, który złagodzi objawy. Gdy zmiany skórne i zaczerwienienia są bardzo rozległe, a swędzenie się tylko nasila, warto skorzystać z pomocy lekarza dermatologa. Może on przepisać preparaty i maści dostępne na receptę – maści przeciwzapalne, z dodatkiem antybiotyku lub leki przeciwgrzybicze, które złagodzą niepożądane objawy.
Musisz to wiedzieć
4. Jak jeszcze możemy pomóc sobie w walce z AZS?
Na atopowe zapalenie skóry pomocne może się również okazać:
wietrzenie mieszkania – niska temperatura nie sprzyja rozmnażaniu roztoczy;
pościel dla alergików – przepuszcza powietrze i pot, zatrzymuje roztocza;
jedzenie ryb morskich i innych produktów zawierających nienasycone kwasy tłuszczowe, które nawilżają skórę od wewnątrz;
relaks – odreagowanie i wyrzucenie z siebie negatywnych emocji korzystnie działa na cały organizm.