Biegunka u dziecka – przyczyny, domowe sposoby leczenia, odwodnienie
Biegunka u dzieci jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością. Małe dzieci często nie zdają sobie sprawy, z tego co się dzieje z ich brzuszkiem, dlatego z pomocą przychodzą rodzice, którzy powinni wiedzieć jak postępować w przypadku biegunki u dziecka. Zbyt długo trwająca biegunka może bowiem skutkować poważniejszymi zagrożeniami. Rodzice powinni być świadomi tego, jak pomóc swojemu dziecku w czasie choroby.
1. Biegunka u dziecka – przyczyny
Przyczyn występowania biegunek u dzieci może być kilka. Biegunka występuje najczęściej poprzez:
- Zarażenie wirusem – inaczej zwana grypą żołądkową. Wywołują ją rotawirusy, na tego rodzaju biegunki dzieci narażone są chyba najczęściej. Na początku grypa żołądkowa może objawiać się ogólnym zmęczeniem organizmu, bólem mięśni, a kolejno dochodzi rozwolnienie, a nawet wysoka gorączka.
Zatrucie pokarmowe – wywołana jest zazwyczaj przez bakterię Salmonellę i Shigella, która obecna jest w pożywieniu. Salmonella wywołuje silne bóle brzucha, gorączkę wymioty i biegunkę, natomiast Shigella powoduje, że stolec jest papkowaty, śluzowaty i z domieszką krwi.
Alergie – taka biegunka zazwyczaj nawraca, w związku z tym rodzice wiedzą, że związana jest z alergią. Dziecko uczulone jest na konkretny alergen, który oprócz biegunki może powodować inne dolegliwości.
Zapalenie wyrostka robaczkowego – ból brzucha zaczyna się zazwyczaj w okolicy pępka i przesuwa do prawej strony. Oprócz biegunki dziecko nie chce jeść oraz może mieć gorączkę.
2. Biegunka u dziecka – domowe sposoby leczenia
Podczas biegunki można skorzystać ze sprawdzonych domowych sposobów zwalczania tej dolegliwości. Po pierwsze dziecko musi pić bardzo dużo płynów, gdyż nie można doprowadzić do odwodnienia organizmu.
Po drugie pomocne w zwalczaniu biegunek są jagody. Można podawać dziecku jagody do jedzenia, w postaci kisielu albo herbatki. Oprócz jagód skuteczna okazuje się również zupa z marchwi. Należy obrać i ugotować 50g marchewki z niepełną łyżeczką soli. Następnie całość zmiksować i podawać dziecku w małych porcjach. Zazwyczaj w czasie biegunki dziecko nie ma apetytu, ale nie znaczy to, że można je zagłodzić. Tą metodą kiedyś zwalczono biegunki, jednak w dzisiaj ważne jest, aby dziecko jadło. Podczas biegunki dzieci nie mają ochoty na ciężkie i tłuste dania. Takich zresztą nie powinno się podawać. Należy wybrać coś, co będzie łagodne dla małego brzuszka. Można przygotować:
purée z bananów;
gotowany ryż z jabłkiem;
bułka pszenna z chudą wędliną;
gotowany kurczak z ryżem i marchewką.
Co ważne, im dziecko jest mniejsze, tym szybciej można doprowadzić do odwodnienia organizmu. Nie powinniśmy czekać z wizytą u lekarza, jeżeli dziecko nie ma więcej niż 3 lata.
3. Biegunka u dziecka – odwodnienie
Do odwodnienia można doprowadzić bardzo szybko, nie podając dziecku wystarczającej ilości płynów. Biegunka u dzieci, zwłaszcza małych jest niebezpieczna. Należy obserwować swoje dziecko czy nie występują u niego objawy odwodnienia, do których należą:
płacz bez łez;
zapadnięte oczy;
wysuszone wargi i język;
zmienione napięcie skóry.
Musisz to wiedzieć
Przy tych objawach dziecko nie ma siły mówić ani krzyczeć, jeżeli zauważymy takie zachowanie, to natychmiast należy zwrócić się do lekarza.