Ból krocza w ciąży
Ciąża to niełatwy okres dla kobiety. Następujące w jej organizmie zmiany już od pierwszych chwil dają się odczuć. Nudności, wymioty, obrzęki, zmiany nastrojów, potrzeba częstego oddawania moczu czy zawroty głowy to główne objawy towarzyszące. Nie u wszystkich kobiet dolegliwości będą takie same, jednak najczęściej ciężarnym dokuczają żylaki, hemoroidy, krwiaki w macicy czy bóle krocza. Te ostatnie są najczęściej spowodowane problemami związanymi ze spojeniem łonowym w ciąży.
1. Objawy bólu krocza
Podczas ciąży, na skutek działania estrogenu, następuje poluzowanie chrząstkozrostów, czyli spojenia łonowego i stawów krzyżowo-biodrowych. Aparat więzadłowy miednicy zwiększa swoją elastyczność.
Jest to naturalne zjawisko w trakcie ciąży, ponieważ jest to sposób przygotowania miednicy do porodu. Ból spojenia łonowego w ciąży pojawia się zwykle w drugim lub trzecim trymestrze ciąży i jest również związany z przygotowaniem się organizmu kobiety do porodu.
Podobnie, ból pochwy w ciąży jest także zjawiskiem naturalnym; zwykle wiąże się ze skurczami przepowiadającymi, których coraz więcej im bliżej rozwiązania.
Im szerszy kanał rodny, tym łatwiejszy poród dla matki i dla dziecka. Ból miednicy w ciąży może pojawiać się przede wszystkim pod jej koniec, gdy główka dziecka zaczyna się obniżać.
Odczuwalny jest wtedy ból lokalizowany w obrębie dolnego odcinka miednicy. Ciężarne najczęściej opisują to jako ból kości łonowej w ciąży lub uczucie rozpierania w kroczu w ciąży.
Przyszła mama może doświadczyć problemów z chodzeniem, odczuwać dokuczliwy ból podczas wstawania, a także po silnej aktywności fizycznej. Ciąża jest okresem, kiedy nietrudno o urazy, takie jak ciche rozejście spojenia.
Uszkodzenia tego rodzaju mogą powstać także wskutek skomplikowanego porodu. Podczas porodu kleszczowego, gdy masa dziecka jest niewymierna do wielkości spojenia łonowego, może dojść nawet do pęknięcia lub rozerwania spojenia.
Niestety, dolegliwości związane z uszkodzeniami spowodowanymi trudnym porodem będą odczuwane dopiero w połogu. W tym okresie może pojawić się opuchlizna, a także ból spojenia oraz okolic podbrzusza.
PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT
Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:
- Ból krocza w 37. tygodniu ciąży - odpowiada lek. Milena Lubowicz
- Czy ból krocza jest normalny w ciąży? - odpowiada lek. Maja Sidor-Lenkiewicz
- Ból krocza w 27 tygodniu ciąży - odpowiada lek. lek. Katarzyna Lewicka
2. Leczenia bólu krocza
W przypadku rozchodzenia się spojenia łonowego należy prowadzić oszczędzający tryb życia. Warto unikać wysiłku fizycznego i podnoszenia ciężarów. W celu zniwelowania bólu można przyjmować leki przeciwbólowe po konsultacji z lekarzem.
Zaleca się również odpowiednią dietę pozwalającą na wzmocnienie chrząstkozrostów. Najlepszy wpływ ma dieta bogata w żelatynę. Można również przyjmować preparaty wzmacniające chrząstki, które dostępne są w aptekach bez recepty. Znaczną ulgę może przynieść zakładanie mocnych pasów zapewniających odpowiednią stabilizację miednicy.
Zobacz także:
Jeżeli ból krocza jest bardziej dotkliwy podczas ruchu, czy leżenia na boku oraz pojawi się znacznie podwyższona temperatura ciała, najlepiej zasięgnąć rady lekarza. Niekiedy wraz z rozejściem się spojenia powstaje krwiak pozałonowy.
Brak właściwej diagnozy i leczenia może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Tymczasem, aby wykryć nieprawidłowość wystarczy zwykłe badanie ginekologiczne.
W zależności od stopnia rozejścia lekarz może zakwalifikować kobietę do cięcia cesarskiego. W cięższych przypadkach konieczne może okazać się unieruchomienie miednicy lub zabieg operacyjny.
Wszelkie problemy i bóle w kroczu należy od razu konsultować z lekarzem, zwłaszcza jeśli się nasilają. W okresie ciąży nie wolno bagatelizować żadnego bólu ani dolegliwości, gdyż chodzi tu nie tylko o zdrowie i samopoczucie mamy, ale także dziecka.