Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Ból pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży
Ból pleców w ciąży (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)

Ból pleców w czasie ciąży to powszechny problem. Ciężarne kobiety często doświadczają dolegliwości bólowych w dolnej części pleców. Niektóre przyszłe matki zmagają się z bólem kręgosłupa niemal codziennie. Dlaczego kobiety spodziewające się dziecka są narażone na dolegliwości bólowe pleców? Jak można skutecznie zaradzić bólowi kręgosłupa i poprawić jakość życia ciężarnych kobiet bez konieczności przyjmowania leków?

spis treści

1. Przyczyny bólu pleców w ciąży

Ból pleców w ciąży najbardziej dokucza w drugim oraz trzecim trymestrze, z uwagi na stale powiększającą się wagę dziecka. Może się także pojawić również na początku ciąży. Dlaczego?

Kobiety w ciąży produkują wiele różnych hormonów. Jednym z nich jest relaksyna, która zmiękcza więzadła i miednicę, by umożliwić przedostanie się dziecka przez miednicę w czasie porodu.

U kobiet w ciąży dochodzi do powiększenia miednicy, co powoduje zmianę środka ciężkości i rozluźnienie więzadeł miednicy, które jest dodatkowym obciążeniem dla kręgosłupa i otaczających go mięśni. Rozciągnięte do granic możliwości mięśnie brzucha nie są przygotowane na udźwignięcie całego ciężaru macicy, dlatego u kobiet w ciąży kręgosłup i mięśnie pleców muszą poradzić sobie również z tym obciążeniem.

Zobacz film: "Trening pleców dla kobiet w ciąży"

Do bólu pleców przyczynia się także postawa ciężarnych. Kobiety spodziewające się dziecka nierzadko garbią się, podczas gdy powinny być wyprostowane. Wskazane jest także lekkie uniesienie miednicy.

Jeżeli kobieta ciężarna ma już starsze dzieci, pojawiają się dwa dodatkowe problemy. Jednym z nich jest podnoszenie pociech, drugim – fakt pojawienia się dolegliwości ciążowych wcześniej niż podczas pierwszej ciąży.

Ciężarne, które mają dzieci w wieku, gdy wymagają one jeszcze brania na ręce powinny podnosić je, przenosząc ciężar na nogi, a nie kręgosłup. Podczas kąpieli dziecka lepiej jest kucnąć obok wanny niż schylać się.

Najlepszym rozwiązaniem jest jednak zaangażowanie partnera do tych czynności. Przyszła mama powinna się oszczędzać i przyjmować propozycje pomocy ze strony bliskich. Nieco starszym dzieciom należy wytłumaczyć, dlaczego mama nie może ich teraz tak często nosić.

9 najczęstszych dolegliwości ciążowych
9 najczęstszych dolegliwości ciążowych [10 zdjęć]

Wymioty, nudności, zgaga – to typowe dolegliwości, które zazwyczaj towarzyszą kobiecie w pierwszych

zobacz galerię

2. Sposoby na ból pleców w ciąży

Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo wystąpienia bólu pleców lub złagodzić istniejące już dolegliwości, należy popracować nad właściwą postawą ciała. Gdy w brzuchu rozwija się dziecko, środek ciężkości u ciężarnych przesuwa się do przodu.

Aby uniknąć upadku na twarz, wiele kobiet odchyla się do tyłu, co napina mięśnie dolnej części pleców i przyczynia się do bólu. Tego problemu można uniknąć, będąc wyprostowaną i unosząc do góry klatkę piersiową. Łopatki powinny być ściągnięte, a kolana – nie złączone.

Podczas stania warto rozstawić szeroko stopy i co jakiś czas robić przerwę, opierając jedną stopę na niewysokim podnóżku lub stopniu. Siadając, należy wybierać wygodne krzesła z dobrze wyprofilowanym oparciem lub podkładać poduszkę pod dolną część pleców.

Duże znaczenie ma także ubiór. Na czas ciąży warto odłożyć buty na wysokim obcasie do szafy i nakładać wyprofilowane obuwie o niskim obcasie. Dobrym pomysłem jest noszenie spodni ciążowych, które mają niski i mocny stan.

Kobiety w ciąży powinny pamiętać także o podnoszeniu przedmiotów z podłogi we właściwy sposób. Należy kucnąć i podnieść się siłą nóg. W żadnym wypadku nie należy zginać się w talii i unosić siłą mięśni pleców. Wskazane jest również spanie na boku. Można zgiąć jedną lub dwie nogi, ewentualnie można umieścić poduszkę pomiędzy kolanami i pod brzuchem.

Dolegliwości bólowe można łagodzić za pomocą masażu. Ryzyko bólu pleców w ciąży zmaleje, jeśli ciężarna zadba o swoją formę fizyczną.

Systematyczna, umiarkowanie intensywna aktywność fizyczna wzmacnia mięśnie pleców i służy zdrowiu. Jeżeli żaden z powyższych sposobów na ból pleców nie zadziała, a dolegliwości będą utrudniały normalne funkcjonowanie, warto skonsultować się z lekarzem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze