Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Jak radzić sobie z bólem pleców w ciąży?

Avatar placeholder
04.07.2019 10:19
Jak radzić sobie z bólem pleców w ciąży?
Jak radzić sobie z bólem pleców w ciąży? (123rf)

Ból pleców to częsta przypadłość kobiet w ciąży. Zwiększająca się waga obciąża kręgosłup i sprawia, że ciąża, a szczególnie jej trzeci trymestr, staje się wyjątkowo trudna. Walkę z bólem pleców utrudnia fakt, że w ciąży leki przeciwbólowe to nie jest dobry pomysł. Na szczęście istnieją inne sposoby na uśmierzanie bólu. Co robić, kiedy ból pleców utrudnia życie?

spis treści

1. Sposoby na ból pleców w ciąży

Śpij na boku z poduszką między kolanami. To rozluźni kręgosłup i zniweluje ból pleców. Możesz też spróbować spać na plecach z małą poduszką w okolicy krzyża.

Wybieraj tylko i wyłącznie wygodne buty. Szpilki w ciąży są wykluczone, to one mogą wywołać bóle pleców.

Zobacz film: "Prawidłowy przyrost masy ciała w ciąży"

Jeśli musisz długo stać i ból pleców staje się nie do wytrzymania, postaraj się postawić jedną stopę na lekkim podwyższeniu. Po chwili zamień nogi miejscami.

Kiedy masz możliwość – siadaj z nogami trochę wyżej niż reszta ciała. To uniwersalny sposób na ból pleców, nie tylko w ciąży.

Nie garb się! Przy siedzeniu wyeliminujesz ten problem kładąc sobie coś pod plecy w okolicach krzyża.

Krótkie, spokojne spacery wzmocnią kręgosłup i wyeliminują ból pleców. Nikt nie powiedział, że aktywność fizyczna w trakcie ciąży jest zakazana.

2. Ćwiczenie na ból pleców w ciąży

Stój w leciutkim rozkroku, ze stopami rozstawionymi trochę dalej niż na szerokość bioder. Pochyl się do przodu, nie więcej niż o 70%, na tyle pozwoli ci brzuszek.

Pozwól, aby ramiona zwisały luźno przed tobą. „Rozbujaj” biodra z lewej strony na prawo. Oddychaj spokojnie, nie przeciążaj się. Staraj się zrelaksować.

Ćwiczenia rozluźniające wykonuj rano lub wieczorem.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze