Trwa ładowanie...

Co powoduje migrenę?

Avatar placeholder
09.05.2019 12:50
Co powoduje migrenę?
Co powoduje migrenę? (123rf)

Migrenowy ból głowy to choroba, która potrafi sparaliżować funkcjonowanie każdego człowieka. Nie można określić jednej przyczyny jego występowania i z uwagi na indywidualny przebieg, nie na wszystkich skutkuje to samo lekarstwo. Bardzo istotne jest jednak skrupulatne obserwowanie swojego organizmu, by zrozumieć, co może wpływać na pojawianie się napadów migreny.

spis treści

1. Atak migreny

Nagły ból głowy może wywołać wiele czynników zarówno środowiska zewnętrznego, diety chorego, jak i ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Atak migreny może nastąpić w najmniej oczekiwanym momencie, jednak zawsze można doszukać się przyczyny jego wystąpienia. Trzeba dokładnie przeanalizować wiele aspektów, które mogą powodować tak intensywne bóle głowy.

Migrena to nieprzyjemny ból głowy
Migrena to nieprzyjemny ból głowy (123RF)

2. Dieta przy migrenie

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Spożywanie posiłków ma znaczenie na funkcjonowanie człowieka i na jego zdrowie.Ból migrenowy może uaktywnić się podczas spożywania np. żółtego sera, ciemnej czekolady czy też innych odmian sera typu feta, parmezan czy też pleśniowych. Przyczyn bólu głowy można doszukiwać się też w spożywaniu cytrusów czy też posiłków ciężkostrawnych. Oczywiście, również sięganie po alkohol, głównie po czerwone wino, porto lub sherry, potrafi nasilić napady migrenowe, gdyż znajdują się w nich związki fenolowe, które mogą wywoływać bóle głowy.

3. Migrena a bodźce

Wiele osób, które mają zdiagnozowaną migrenę, zauważa u siebie tendencję do pojawiania się dyskomfortu, a nawet ataku bólu głowy podczas gdy zmieniają klimat na górski lub morski. Zbyt gwałtowna zmiana ciśnienia, atmosfery i ogólnie klimatu wymaga dłuższego zaadoptowania u migrenowców.

Dodatkowo również zbyt duża emocjonalność, stres, przemęczenie lub hałas może sprowokować atak migreny. Istotne jest zatem umiejętne minimalizowanie występowania tego typu negatywnych emocji, prowadzenie usystematyzowanego trybu życia i przede wszystkim dbanie o spokojny sen. Jeżeli jednak te naturalne środki nie poskutkują, trzeba zasięgnąć porady lekarskiej w celu przepisania środka farmakologicznego lub dodatkowo skorzystać z technik relaksacyjnych lub jogi.

Musisz to wiedzieć

Migrenowcy źle znoszą nadmiar bodźców nie tylko słuchowych, ale także wzrokowych czy też czuciowych.Dlatego też powinni przebywać w pomieszczeniach dobrze wywietrzonych, pozbawionych intensywnych zapachów, ale również takich, gdzie ustabilizowane jest światło. Wobec tego pobyt na dyskotekach, w pubach, koncertach może sprowokować organizm do zareagowania atakiem silnego bólu głowy.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze