Co robić w przypadku biegunki u niemowlaka?
Biegunka to luźne, często wodniste stolce, które pojawiają się częściej niż 3 razy na dobę. Z niepokojących objawów, które powinny sugerować wizytę u pediatry, można wymienić wszelkie nieprawidłowości w stolcu, czyli nie tylko jego złą konsystencję, ale także większą ilość niestrawionego pokarmu, śluz, krew czy ropę. Kiedy pojawiają się inne objawy, np. wysoka gorączka, bóle brzucha, spadek masy ciała, apatia, wymagana jest konsultacja u specjalisty.
1. Luźne stolce u noworodka
Biegunka pędraków to luźny stolec pojawiający się między 6 miesiącem a 4 rokiem życia dziecka. W tym czasie maluch może się załatwiać nawet 6 razy w ciągu doby. Stolec zawiera niestrawiony pokarm, śluz, ale nie są to patologiczne zmiany. Kiedy pojawia się krew, należy udać się do lekarza, który zleci właściwe badania. Jeżeli nie występują żadne anomalie i dziecko rozwija się prawidłowo, należy sądzić, że dolegliwość zaniknie samoistnie. Biegunka u noworodków może również sugerować przejedzenie, a także alergię – wtedy stolec może być np. pienisty.
W każdym rodzaju biegunki najważniejsze jest systematyczne nawadnianie dziecka. Lekarze najczęściej sugerują podawanie jak największej ilości wody niegazowanej. Jednak woda nie może być podawana przy ostrej biegunce lub podawana, ale w mniejszych ilościach i przez krótki czas. Woda niegazowana nie ma elektrolitów, podobnie jak często stosowana przy zatruciach mięta. Dodatkowo zarówno woda, jak i mięta mogą po dłuższym stosowaniu wywoływać wymioty.
W aptekach dostępne są także preparaty, które zawierają bakterie kwasu mlekowego, dzięki którym możliwy jest powrót do normy zaburzonej flory bakteryjnej w jelitach. Najczęściej tego typu preparaty likwidują chorobotwórcze bakterie i wirusy.
2. Leczenie biegunki
Rodzice maluchów zastanawiają się, co zadziała najskuteczniej na rozwolnienie. Nie należy dziecka przestawiać na restrykcyjną dietę, ale odczekać kilka godzin od momentu pojawienia się luźnego stolca i podawać pokarmy, które maluch do tej pory przyjmował. Przy ostrzejszych stanach można wprowadzić produkty bardziej lekkostrawne, np. kisiel z czarnych jagód, gotowane jabłko czy ryż z tartym bananem i jabłkiem. Dla starszych dzieci proponuje się np. kanapkę z pszennej bułki z niewielką ilością masła i chudą szynką. Dla mniejszych można ugotować tzw. marchwiankę, czyli zupkę jarzynową z dużą ilością marchewki. Oczywiście, idealnie sprawdzi się także delikatny rosół z kurczaka czy potrawka z ryżem i gotowaną marchewką. Nie powinny dziecku zaszkodzić pulpety zrobione z chudej ryby.
Musisz to wiedzieć
Istotne jest, aby nie doprowadzić do odwodnienia organizmu. Do niepokojących objawów, które sugerują, że doszło do odwodnienia, należą: większe pragnienie przy jednoczesnym słabym oddawaniu moczu, zapadnięte gałki oczne, luźne, częste i tryskające stolce. Dodatkowo może pojawić się wysoka temperatura, niechęć do picia, mogą wystąpić wymioty i stolce z krwią. W leczeniu biegunki u dzieci bardzo rzadko stosowane są antybiotyki, tego rodzaju zabieg może być zalecany w przypadku maluchów poniżej trzeciego miesiąca życia.