Trwa ładowanie...

Coraz więcej zakażonych. "To coś naprawdę przerażającego"

Avatar placeholder
23.04.2024 15:51
Coraz więcej chorych. "To coś naprawdę przerażającego"
Coraz więcej chorych. "To coś naprawdę przerażającego" (Getty Images)

Wielka Brytania, Francja, Rosja, Turcja czy Kazachstan - to tylko kilka państw, które mierzą się z rekordowym wzrostem zachorowań na odrę. Problem narasta także w Polsce. Powód? Za mało osób decyduje się na szczepienia ochronne.

spis treści

1. Odra wróciła

Przez niską wyszczepialność w populacji coraz chętniej wracają do nas zapomniane dotąd choroby. W ostatnich tygodniach głośno jest przede wszystkim o krztuścu i odrze, które przez dziesiątki lat nie stanowiły zagrożenia. Obecnie z ich powodu choruje coraz więcej osób.

Coraz więcej przypadków notuje się m.in. w Wielkiej Brytanii, gdzie tylko w ubiegłym tygodniu było 86 zachorowań na odrę. Od początku roku tą chorobą zaraziło się już prawie 900 Brytyjczyków (w 2023 roku było ich łącznie jedynie 368). Dwie trzecie osób, które zachorowują, to dzieci do 10. roku życia.

Zobacz film: "Odra. Pierwsze objawy"

- To coś naprawdę przerażającego. Trzymałam na rękach moje małe dziecko, miała trudności z oddychaniem, byłam przestraszona tym, jak wygląda. Miała wysypkę na brzuchu, szyi i na głowie - powiedziała "Sky News" Georia House, mama pięciomiesięcznej Margot, która niedawno zachorowała na odrę.

Dziecko, które jest jeszcze zbyt małe, by przyjąć szczepionkę przeciwko odrze, śwince i różyczce, zaraziło się prawdopodobnie na początku kwietnia w szpitalu, gdzie trafiło z powodu alergii. Stan dziewczynki pogorszył się na tyle, że potrzebowała pomocy w oddychaniu i rurki do karmienia.

Teraz rodzice małej Margot apelują, by pamiętać o szczepieniach.

- Możecie zapobiec epidemii, ogromnej epidemii. Pozwólcie ludziom, którzy chcą się zaszczepić, ale nie mają takiej możliwości, żyć bez obaw, że zakażą się infekcją, która zagraża życiu - prosiła Georgia.

2. Jak pokonać problem?

Problem narasta w wielu krajach na świecie. Najwięcej przypadków odry odnotowano w Kazachstanie - 13 667, Rosji - 10 710, Kirgistanie - 5 452 i Turcji - 4 584.

Wyraźny wzrost zachorowań widoczny jest także w Polsce: od stycznia do marca tego roku mieliśmy już w Polsce 40 zachorowań na odrę, podczas gdy w całym roku 2023 było ich zaledwie 36.

Jedyną metodą, by zapobiec ewentualnej epidemii, są szczepionki. Tę przeciwko odrze, śwince i różyczce (MMR) podaje się w dwóch dawkach: w 13.-15. miesiącu życia oraz w szóstym roku życia. Jest bezpłatna. Już pierwsza dawka szczepionki zapewnia około 95-98 proc. odporności.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze