Trwa ładowanie...

Czy w ciąży można zażywać leki na zgagę?

Czy w ciąży można zażywać leki na zgagę?
Czy w ciąży można zażywać leki na zgagę? (123rf)

Na zgagę kobieta w ciąży powinna stosować naturalne i domowe sposoby, a jeśli okażą się nieskuteczne, wprowadzić leczenie farmakologiczne. Może stosować leki neutralizujące działanie kwasów żołądkowych i preparaty ziołowe. Szkodliwe dla płodu są leki na zgagę, które hamują wydzielanie kwasu i inhibitory pompy protonowej.

spis treści

1. Przyczyny zgagi w ciąży

Czynnikiem wywołującym zgagę w ciąży są zmiany hormonalne zachodzące w organizmie kobiety. Odnotowuje się wówczas podwyższone stężenie progesteronu odpowiedzialnego za utrzymanie płodu. Jednocześnie hormon ten powoduje osłabienie i rozluźnienie zwieracza przełyku, czego skutkiem jest przedostanie się soków żołądkowych z żołądka do przełyku. Wówczas kobieta w ciąży odczuwa zgagę, czyli wrażenie pieczenia i palenia pod mostkiem, które promieniuje w stronę szyi, wywołując pieczenie w przełyku. Dolegliwości towarzyszące zgadze to odbijanie i kwaśny posmak w ustach.

Zgaga w ciąży zależy od hormonów
Zgaga w ciąży zależy od hormonów (123RF)
Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"

Zgaga jest również następstwem powiększającego się płodu. Pojawia się już w pierwszym trymestrze ciąży, ale dolegliwości przybierają na sile w drugim i trzecim trymestrze, gdy powiększająca się macica uciska ścianki jelit i żołądka.

2. Profilaktyka zgagi

Aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia zgagi w ciąży, należy jeść mniejsze porcje posiłków w regularnych odstępach czasu – co 3-4 godziny. Kobieta ciężarna powinna odpoczywać (po zjedzeniu i w czasie snu) w pozycji półleżącej. Tułów powinien być nachylony w stosunku do kończyn dolnych pod kątem, ponieważ pozycja leżąca sprzyja pojawieniu się zgagi.

Naturalny sposób na zgagę to jedzenie migdałów. Kobieta w ciąży powinna po nie sięgać po każdym posiłku. Migdały, podobnie jak leki zobojętniające kwasy żołądkowe, zawierają wapń i magnez, dzięki czemu wzmacniają nabłonek, który pokrywa ścianki zarówno przełyku, jak i żołądka.

Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży
Sprawdzone sposoby na zgagę w ciąży [10 zdjęć]

Kobiety wiedzą, że ciąża to nie tylko głaskanie brzuszka i rozpieszczanie przez rodzinę i znajomych.

zobacz galerię

Sprawdzona metoda na zgagę to eliminacja z jadłospisu prowokujących tę przypadłość czynników, a więc kawy, mocnej herbaty, a także słodkich i gazowanych napojów. Kobieta w ciąży powinna zrezygnować z kwaśnych owoców i warzyw, potraw tłustych oraz tych, które zawierają sód, na przykład zup w proszku.

3. Leki na zgagę w ciąży

Kobieta cierpiąca na zgagę w ciąży powinna stosować terapię farmakologiczną, która będzie bezpieczna dla dziecka. Dobry lek na zgagę to taki preparat, który zawiera substancje o właściwościach neutralizujących działanie kwasów żołądkowych. Takie działanie wykazują leki z węglanem wapnia i magnezu. Niektóre preparaty na zgagę zawierają dodatkowo alginiany działające osłonowo i regenerujące podrażniony nabłonek. Leki na zgagę w ciąży występują w formie tabletek do ssania lub zawiesiny.

Kobieta ciężarna może stosować również preparaty ziołowe na zgagę, które regulują trawienie i zmniejszają częstotliwość występowania typowych dla niej dolegliwości. Stosowanie ziół na zgagę powoduje złagodzenie podrażnień w przełyku. Kobieta w ciąży może zatem stosować domowe sposoby leczenia zgagi, takie jak kisiel z siemienia lnianego (chroni ściany przełyku) i herbata z kopru włoskiego (działa kojąco na układ trawienny). Aby pozbyć się uczucia palenia w przełyku, warto dodawać do potraw imbir, który łagodzi podrażnienia wywołane kwasem żołądkowym.

Musisz to wiedzieć

Kobiety w ciąży nie powinny stosować inhibitorów pompy protonowej i leków, które hamują wydzielanie kwasu żołądkowego. Substancje zawarte w tych preparatach przenikają przez łożysko do organizmu dziecka. Nie zaleca się ich również kobietom karmiącym piersią, ponieważ ich składniki przedostają się do mleka.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.