Trwa ładowanie...

Czym jest opryszczkowe zapalenie mózgu?

Za opryszczkowe zapalenie mózgu odpowiada identyczny wirus, który uaktywnia zimno na wardze. Choroba jest bardzo poważna, nosi wysoki wskaźnik śmiertelności. Pacjenci, którzy ją przeżyli, mają poważne zaburzenia neurologiczne. Jest to choroba rzadka.

Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Przeżycie zależy w głównej mierze od wczesnego rozpoznania oraz szybkiego włączenia leku na opryszczkę. Z obliczeń wynika, że rocznie w Polsce na opryszczkowe zapalenie mózgu zapada do 200 osób. Choroba jest często reaktywacją utajnionego w ciele wirusa opryszczki na skutek spadku odporności. Grupami silnie narażonymi są osoby po przeszczepach, chore na nowotwór, niedożywione, zestresowane i kobiety w ciąży. Pierwotne zakażenie dotyczy aż 30 proc. chorych.

Istnieje opryszczkowe zapalenie mózgu i jest to najpoważniejsza choroba wywołana wirusem opryszczki
Istnieje opryszczkowe zapalenie mózgu i jest to najpoważniejsza choroba wywołana wirusem opryszczki (123RF)

1. Objawy opryszczkowego zapalenia mózgu

Początkowe objawy bardzo przypominają symptomy grypy. Są to:

Po 2–5 dniach dochodzą kolejne objawy, bardziej charakterystyczne dla samego opryszczkowego zapalenia mózgu, czyli:

  • gorączka (prawie we wszystkich przypadkach),

  • bóle głowy,

  • sztywność karku,

  • zaburzenia mowy,

  • zmiany osobowościowe,

  • ataki padaczki.

Podstawowym objawem jest gorączka. Diagnostyka polega na przeprowadzeniu punkcji lędźwiowej (czy wirus opryszczki jest w płynie mózgowo-rdzeniowym). Ponadto badaniami diagnostycznymi są: rezonans magnetyczny, tomografia, elektroencefalografia.

Musisz to wiedzieć

Leczenie opryszczki ma charakter antywirusowy i polega na podaniu leku na opryszczkę – acyklowiru i widarbiny. Zaleca się również antybiotyk i leki przeciwdrgawkowe. Opryszczkowe zapalenie mózgu prowadzi do bardzo poważnych następstw, m.in. uszkodzeń układu nerwowego, zaburzeń słuchu lub wzroku, niedowładów.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.