Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Prof. dr hab. n. med. Bartłomiej Kałużny

Daltonizm

 Agnieszka Gotówka
17.05.2019 11:00
Daltonizm
Daltonizm (123rf)

Daltonizm to wada wzroku znacznie obniżająca komfort życia chorego. Niedowidzenie barw skutkuje choćby niemożnością wykonywania niektórych zawodów. Wyróżnia się zaburzenie widzenia barw zwane trichromatyzmem (określane też daltonizmem częściowym), w przebiegu którego stwierdza się niedowidzenie barw. Ta odmiana dotyczy 90 proc.osób dotkniętych daltonizmem. Znane są również przypadki dichromatyzmu, a więc ślepoty barw.

Nazwa tej wady wzroku pochodzi od nazwiska chemika i fizyka angielskiego pochodzenia Johna Daltona, który sam cierpiał na tę chorobę. Postrzegał przedmioty zielone jako czerwone.

Daltonista to osoba, która nie rozróżnia barw prawidłowo
Daltonista to osoba, która nie rozróżnia barw prawidłowo (123RF)

Dzisiaj już wiadomo, że daltonizm w większości przypadków jest wrodzoną chorobą dziedziczną. Zdarza się jednak, że pojawia się po wypadku lub urazie, gdy uszkodzeniu ulegnie nerw wzrokowy lub siatkówka. Daltonizm nabyty może wystąpić również jako skutek przyjmowania niektórych leków lub w przebiegu niektórych chorób, np. cukrzycy.

Zobacz film: "Ciekawe gry i zabawy dla całej rodziny"
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku
6 faktów i mitów na temat higieny wzroku [6 zdjęć]

Większość ludzi jest świadomych niekorzystnego wpływu promieniowania UV na skórę. Rzadko jednak pamiętamy

zobacz galerię

Szacuje się, że barwy źle widzi 8 proc. mężczyzn i 0,5 proc. kobiet. Daltonizm jest szczególnie niekorzystny dla małych dzieci, które rozwijają się szybko i intensywnie. Uczniowie z tą wadą wzroku mają najczęściej problemy z nauką i stosunkowo niską samoocenę, co wiąże się z niezrozumieniem i odrzuceniem przez inne dzieci. Osoby z daltonizmem muszą ponadto zachowywać szczególną ostrożność w ruchu drogowym. Wbrew powszechnie panującej opinii mogą oni kierować samochodem.

1. Leczenie daltonizmu

By wyeliminować dyskomfort oraz poprawić jakość życia osób z daltonizmem, stosuje się soczewki ze specjalną warstwą. W wielu przypadkach możliwa jest korekta tej wady wzroku (na przykład w przypadku daltonizmu częściowego).

Musisz to wiedzieć

W celu doboru odpowiednich szkieł i okularów najlepiej udać się do zaufanego optyka. Zaproponuje on odpowiednie szkła, a w przypadku towarzyszenia daltonizmowi innych wad wzroku – dobierze na przykład okulary progresywne.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze