Diagnozowanie alergii
Najczęstsze objawy alergii to: wodnisty katar, obrzęk powiek i ich uporczywy świąd, częste kichanie, w niektórych przypadkach pojawia się wysypka, problem z oddychaniem. Alergia może być sezonowa, np. na pyłki roślin, lub całoroczna, np. na kurz. Diagnoza uczulenia nie jest łatwa, ponieważ objawy mogą sugerować inną chorobę. Dlatego lekarz zleca testy alergiczne, które pozwolą potwierdzić lub wykluczyć dolegliwość.
1. Diagnoza lekarska
Alergia to nadwrażliwość organizmu na czynniki, które mogą być alergenami. Przy nasilających się objawach należy udać się do lekarza. Najpierw lekarz przeprowadzi z pacjentem wywiad i zada pytania dotyczące np.:
- czasu trwania dolegliwości,
- przypadków alergii w rodzinie,
- obecności zwierząt futerkowych w domu,
- pojawiania się dolegliwości w zależności od pory roku,
- innych chorób współistniejących z objawami,
- występowania stresu w życiu pacjenta.
Codzienne obserwacje są istotne przy postawieniu diagnozy, dlatego w trakcie wywiadu należy być szczerym. Celem rozmowy z pacjentem jest ustalenie objawów alergii i czynnika, który może ją wywoływać. Objawy uczulenia oczywiście różnią się w zależności od rodzaju dolegliwości – inne będą w przypadku alergii pokarmowej, a inne w przypadku alergii skórnej. Lekarz powinien dokładnie obejrzeć skórę pacjenta, czy nie występuje wysypka, zaczerwienienie, oczy, które nie powinny być opuchnięte. Przy alergii pojawia się też katar sienny, czyli wodnista przezroczysta wydzielina. Powinien być również sprawdzony układ oddechowy, czyli ruchomość klatki piersiowej, ocenie podlegają oskrzela, należy wyeliminować nieprawidłowy skurcz dróg oddechowych.
2. Jak wykryć alergię?
- Testy alergiczne skórne mają za zadanie zidentyfikować czynnik wywołujący uczulenie. Oceniana jest reakcja skóry na alergen z różnych grup. Testy wykonywane są także w przypadku alergii wziewnych, np. jeśli istnieje podejrzenie uczulenia na roztocza czy pyłki roślin. Niestety, jeśli chodzi o alergię pokarmową, testy są mało wiarygodne. Alergen wprowadzany jest na skórę i po upływie 72 godzin obserwowana jest ewentualna zmiana skórna.
Zobacz także:
- Nie wszyscy pacjenci mogą być poddani testom skórnym, np. nie jest to możliwe w przypadku kobiet w ciąży. Zalecane jest wtedy przeprowadzenie badania liczby przeciwciał IgE, w wyniku którego można wykryć nie tylko liczbę ogólną przeciwciał, ale także rozpoznać rodzaj konkretnego alergenu. Czas oczekiwania na wyniki testów to najdłużej tydzień, dlatego jest to idealna metoda, która pozwala na szybką diagnozę i włączenie leków lub terapii odczulającej. Badanie to jest nie tylko skuteczne, ale też wysoce bezpieczne.
- Jeśli chodzi o alergię pokarmową, skuteczne są testy prowokacyjne. Alergen może być wprowadzony do organizmu np. donosowo, dooskrzelowo, na skórę, doustnie, dospojówkowo. Tego rodzaju badanie powinno odbywać się w warunkach szpitalnych, ponieważ bardzo ważna jest stała kontrola badanego. W przypadku tego typu testów wystąpić może bardzo wyraźna reakcja alergiczna wymagająca natychmiastowej reakcji lekarskiej.