Trwa ładowanie...

Dieta na ból żołądka

Avatar placeholder
26.03.2021 13:05
Dieta na ból żołądka
Dieta na ból żołądka (123rf)

Zazwyczaj nie zastanawiamy się nad tym, jak jemy. Pierwsza refleksja przychodzi w momencie, kiedy zaczynamy odczuwać dolegliwości. Kiedy pojawia się zgaga, zastanawiamy się z jakiej przyczyny nam dolega. Wtedy zwykle gorączkowo szukamy leku, który pomógłby nam pozbyć się jej. Kiedy zaczyna boleć nas żołądek, w przełyku pojawia się ogień, odczuwamy nudności i mdłości, pojawia się biegunka, zazwyczaj nie myślimy już o jedzeniu. Ale aby normalnie funkcjonować, musimy jeść. Dlatego ważna jest odpowiednia dieta, która pozwoli zwalczyć zgagę, ból żołądka, nudności i biegunkę. Co jeść przy bólu żołądka?

spis treści

1. Dlaczego boli żołądek?

Najczęściej nie wiemy, z jakiego powodu boli nas żołądek, bowiem przyczyn może być wiele. Począwszy od prozaicznego przejedzenia, przez zatrucie pokarmowe, wrzody, a na raku żołądka kończąc. Najczęstszą przyczyną bólu żołądka jest zła dieta i zbyt szybkie spożywanie posiłków, najczęściej spowodowane brakiem czasu.

Jeżeli cierpimy na niestrawność, to musimy odpowiednio się odżywiać
Jeżeli cierpimy na niestrawność, to musimy odpowiednio się odżywiać (123RF)
Zobacz film: "Pomysły na wspólne, rodzinne spędzanie czasu"

Zmiany cywilizacyjne sprawiają, że mamy coraz mniej czasu. Dlatego coraz częściej jemy w barach szybkiej obsługi. Sięgamy po wysoko przetworzone produkty, smażone w głębokim tłuszczu. Na domiar złego, jemy w pośpiechu. Rezygnujemy ze świeżych warzyw i owoców.

Zamiast zdrowych kanapek jemy słodycze i pochłaniamy litry kawy. Spożywamy coraz więcej napojów gazowanych, a nawet napojów z rodziny energetyków, które nie są obojętne dla żołądka. Nie dbamy o ten narząd. Stawiamy przed nim coraz to nowe wyzwania.

Dlatego żołądek bardzo często się buntuje i daje nam sygnały ostrzegawcze. Ból żołądka to właśnie taki sygnał ostrzegawczy. Wraz z nim często pojawia się ból między żebrami, zgaga, refluks, biegunka.

To ostatni moment, aby zmienić nasze nawyki żywieniowe. To pora, aby wprowadzić odpowiednią dietę. Jeśli tego nie zrobimy, możemy nabawić się wrzodów żołądka, a w niektórych przypadkach nawet jego nowotworu.

2. Ból żołądka - dieta lekkostrawna

Podstawowa zasada jest taka, że dieta przy niestrawności powinna być lekkostrawna. Dzięki temu pozwolimy naszemu żołądkowi na powrót do normy. Lekkostrawne posiłki są łatwo przyswajalne przez organizm i ich trawienie nie jest kłopotliwe dla naszego żołądka.

Podstawą diety jest ograniczenie spożywania potraw tłustych, smażonych, zawierających dużo ostrych przypraw. Warto też ograniczyć spożywanie produktów zawierających dużo błonnika, gdyż mogą one długo zalegać w żołądku. Przez to procesy trawienne zostają wydłużone i wydzielanych jest więcej kwasów trawiennych. A to nie jest korzystne dla żołądka.

3. Problemy z żołądkiem - co jeść?

Kiedy boli nas żołądek i pojawia się zgaga, w pierwszej chwili sięgamy zazwyczaj po lek, który pozwala na zlikwidowanie objawów. Jednak ważniejsze jest zlikwidowanie przyczyny niestrawności.

Dlatego warto zwracać uwagę na pokarmy, które możemy spożywać. Żołądkowi nie zaszkodzą na pewno takie pokarmy, jak:

  • czerstwe pieczywo;
  • makarony i kasze;
  • chude słodkie mleko;
  • zsiadłe mleko;
  • kefiry;
  • chude białe sery;
  • serek homogenizowany.

Także wszelkiego rodzaju chude mięsa i ryby są jak najbardziej wskazane w przypadku układania jadłospisu do diety na niestrawność. Jeśli zdecydujemy się na owoce, należy pamiętać, że spożywamy je bez skórek i pestek.

Jarzyny natomiast powinny być przez jedzeniem ugotowane lub zblanszowane. Jajecznica powinna zostać wykluczona z jadłospisu, a na jej miejsce mogą pojawić się jajka na miękko.

Tłuszcze zwierzęce zastępujemy olejami roślinnymi i oliwą z oliwek. Rezygnujemy też z zaprawiania zup zasmażkami i tłustą śmietaną. Można stosować w tym celu żółtko lub mleko.

Musisz to wiedzieć

4. Ból żołądka - co jeść?

Niestety, dieta przy niestrawności wymaga, aby zrezygnować z niektórych przypraw i dodatków. Szczególnie szkodliwe dla żołądka jest stosowanie: octu, ostrego pieprzu, ostrej papryki, chili, musztardy, keczupu, ziela angielskiego, kminku, alkoholu.

Na szczęście, nie musimy rezygnować ze wszystkich przypraw. Możemy bowiem stosować m.in.: sok z cytryny, zieloną pietruszkę, kmin rzymski, koperek, majeranek, oregano, kiełki, melisę. Dzięki temu odkryjemy nowe smaki, a nasze posiłki będą smaczne.

5. Jak gotować w diecie na niestrawność?

Sposób przygotowywania potraw jest niezwykle ważny. Musimy zrezygnować ze smażenia oraz pieczenia. Najlepiej całkowicie przejść na gotowanie w wodzie lub znacznie zdrowsze gotowanie na parze.

Można też obsmażać potrawy na patelniach ceramicznych, które przeznaczone są do smażenia beztłuszczowego. Można zapiekać potrawy w folii aluminiowej, rękawach foliowych, naczyniach żaroodpornych. Ważne jest, aby potrawy były świeże i nie były zbyt długo przechowywane w lodówce.

Jeśli cierpimy na zgagę, powinniśmy jak najszybciej zdecydować się na dietę. To bardzo często najlepszy lek na zgagę, który na dodatek poprawia funkcjonowanie naszego żołądka i całego organizmu. Dzięki odpowiedniej diecie możemy skutecznie walczyć z niestrawnością.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze